Dochód gwarantowany, czyli rząd chce rozdawać nasze pieniądze.

i

Autor: canva.com Dochód gwarantowany, czyli rząd chce rozdawać nasze pieniądze.

Dochód gwarantowany, czyli rząd chce rozdawać nasze pieniądze.

2021-06-29 12:53

Partia Szymona Hołowni postuluje o wprowadzenie dochodu gwarantowanego na poziomie pensji minimalnej. Tutaj pojawia się pytanie czy Polskę na to stać, a jeśli tak to, ile będzie to kosztowało? Ten temat poruszył Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe.

Dochód gwarantowany, czyli pieniądze za nic. 500 plus wprowadzone przez PiS miało za zadanie poprawę sytuacji demograficznej, inwestycję w rodzinę oraz redukcję ubóstwa wśród najmłodszych. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi kandydat partii rządzącej dokładnie przypominał kto wprowadził ten program. Okazuję się, że Prawo i Sprawiedliwość może zostać pobita przez partię Szymona Hołowni. Polska 2050 zaproponowała dochód gwarantowany w wysokości pensji minimalnej, wynoszącej w 2021 roku 2800 zł brutto. Jak możemy przeczytać w sieci, internauci uważają, że teraz jedynym pomysłem, żeby odsunąć PiS od rządzenia jest obiecywanie jeszcze większych pieniędzy, niż oni.

Patryk Skoczyński zaśpiewał acapella utwór Falochron. Posłuchaj TYLKO U NAS wykonu na żywo!

Andrzej Piaseczny na ściance w Sopocie wysyła "miłość"

Dochód gwarantowany, czyli rząd chce rozdawać nasze pieniądze.

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Czy ludzie powinni dostawać pieniądze bez względu na to czy pracują, czy nie? Do rozmowy zaprosił Paulinę Kukołowicz, analityka z polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz ekonomistę Marka Zubera. Kukołowicz stwierdziła, że ludzie w Polsce mało wiedzą o tym pomyśle, szacujemy, że 13 procent kojarzy to pojęcie. Jak już dowiedzą się czym jest dochód gwarantowany, to badania pokazują, że połowa Polaków popiera ten pomysł. Jeśli finansowanie tego projektu oznacza wzrost długu publicznego lub wzrost podatków to wtedy tylko 25 procent Polaków poparłoby dochód gwarantowany w Polsce.

Tour de France 2021: TRASA, ETAPY. Kiedy, gdzie i o której godzinie jadą w TDF?

Zuber zdecydował się na szybki rachunek, ile będzie kosztować Polskę wprowadzenie dochodu gwarantowanego. Załóżmy, że dochód gwarantowany dotyczyłby 10 milionów Polaków. I załóżmy, że wynosiłby 1 tysiąc złotych miesięcznie. No to Państwo tym obywatelom musiałoby wypłacać 10 miliardów miesięcznie. Pomnóżmy to przez 12 miesięcy to wychodzi nam 120 miliardów złotych, to jest 1/4 rocznych dochodów budżetu państwa. Jest to bardzo dużo patrzą na to z perspektywy tego, że jesteśmy 5 najbiedniejszym krajem europejskim. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.