kalendarz

i

Autor: pixabay.com

DNI WOLNE

Dni wolne od pracy w 2023 roku. Kiedy wziąć urlop, by mieć więcej wolnego?

2023-12-18 8:17

Dni wolne to temat, który cieszy każdą osobę. Chwila wolnego od obowiązków w pracy, pozwala naładować baterię, spędzić czas z rodziną i po prostu dobrze odpocząć. Ile jest wolnego od pracy w 2023 roku? Kalendarz dni wolnych spodoba się wielu Polakom!

Spis treści

 1. Kalendarz dni wolnych 2023
 2. Kiedy wziąć urlop w 2023?

Dni wolne od pracy 2023. Kiedy wziąć urlop żeby mieć więcej wolnego? W 2023 roku biorąc zaledwie pięć dni urlopu wypoczynkowego, możemy zyskać aż 14 dni wolnego. Takich konfiguracji jest jednak o wiele więcej, dlatego warto zapoznać się z kalendarzem dni wolnych w 2023 roku. Okazuje się, że w nowym roku czeka nas 250 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wliczają się święta ustawowo wolne oraz weekendy. W roku 2023 będzie to 10 ustawowych dni wolnych od pracy, ponieważ 3 z nich przypadają na niedzielę, a zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela. Poniżej możesz zobaczyć, jak układa się kalendarz dni wolnych w 2023 roku.

Inflacja wykończy Polaków, a 800 + zniechęci do nauki? #EwelinaPyta

Kalendarz dni wolnych 2023

Ile jest wolnego w 2023 roku? Kiedy jest wolne od pracy? Poniżej znajdziecie listę dni ustawowo wolnych od pracy w 2023 roku.

 • 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela)
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli (piątek)
 • 9 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
 • 10 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
 • 1 maja - Święto Państwowe (poniedziałek)
 • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
 • 28 maja - Zielone Świątki (niedziela)
 • 8 czerwca - Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych (środa)
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
 • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)

Zabobony i przesądy w Polsce. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Gdy kobieta ładnie wygląda w ciąży to...

Kiedy wziąć urlop w 2023?

Jak zaplanować sobie urlop żeby dłużej odpoczywać? Okazuje się, że w 2023 roku biorąc zaledwie 5 dni urlopu wypoczynkowego, pracownicy zyskują 14 dni wolnego. Możliwych konfiguracji do zwiększenia okresów nieprzerwanego wypoczynku jest jednak o wiele więcej.

Korzystnie kształtuje się w 2023 roku weekend majowy. Święto Pracy 1 maja wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. Biorąc jeden dzień urlopu pomiędzy 2 maja, pracownik zyska pięciodniowy odpoczynek od pracy, a jeśli dobierze dodatkowe dwa, może wypoczywać aż 9 dni. Korzystnie do wzięcia urlopu układa się także Boże Ciało (czwartek 8 czerwca). Jeśli weźmiemy wolny piątek, będziemy mogli cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem. Kolejną okazją do dłuższego odpoczynku jest 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypadające we wtorek. Biorąc wolny poniedziałek możemy również odpoczywać 4 dni. W listopadzie pracownicy mogą skorzystać z długiego weekendu na kilka sposobów, ponieważ 1 listopada przypada w środę. 

Korzystnie układają się także Święta Bożego Narodzenia 2023, ponieważ przypadają na poniedziałek i wtorek. Bez konieczności dobierania wolnego możemy odpoczywać przez cztery dni, lub jeśli weźmiemy jeszcze wolne w środę czwartek i piątek możemy odpoczywać aż 9 dni.