megafon, alarm

i

Autor: pixabay.com

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2023? Co się dzieje? Wyjaśniamy!

2023-08-01 15:31

Dlaczego wyją syreny alarmowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i wielu innych polskich miastach? Co oznacza "Godzina W"? We wtorek 1.08.2023 roku w całej Polsce równo o godzinie 17:00 głośno zawyją syreny alarmowe. Co się dzieje? Dlaczego wyją dziś syreny? To warto wiedzieć.

Dlaczego wyją syreny alarmowe? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, która na ulicy, w pracy, bądź w domu usłyszała głośny dźwięk. Syreny alarmowe słychać w całej Warszawie, ale także w innych miastach Polski, jak na przykład w Krakowie i Poznaniu. Wycie syren alarmowych dla wielu osób, szczególnie tych, którzy uciekli z Ukrainy do naszego kraju, może być czymś bardzo nieprzyjemnym i źle się kojarzyć. Syreny alarmowe włączane są wtedy, gdy wystąpi zagrożenie powodziowe, wybuchnie pożar lub co najgorsze, wybuchnie wojna. To jednak nie jedyne powody, gdy wyją syreny alarmowe lub głośno biją dzwony. Takie alarmy uruchamiane są często, by przypomnieć o bardzo ważnych wydarzeniach z przeszłości. Dlaczego wyją syreny 1.08.2023? Wiemy o której GODZINA W.

Dr Witczak: Nadciąga kolejna pandemia, tymczasem ludzie przestają ufać ekspertom

Powstanie Warszawskie - GODZINA W

Dlaczego wyją syreny dzisiaj w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, na Dolnym Śląsku i w wielu innych miastach w Polsce? Co jest 1 sierpnia? Syreny alarmowe zawyją w całym kraju we wtorek 1.08.2023 równo o godzinie 17:00. Związane jest to z upamiętnieniem Powstania Warszawskiego, które wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 roku. Wówczas tysiące Warszawianek i Warszawiaków stanęło do walki, by walczyć o swoje miasto i wyzwolić je spod niemieckiej okupacji. Do dziś upamiętnia się tę wyjątkową datę i rok w rok 1 sierpnia wyją syreny w całej Polsce. Punktualnie o godzinie 17:00, odbywa się tzw. "Godzina W" i właśnie w tym czasie w całej Polsce będzie można usłyszeć wycie syren. W niektórych miejscowościach komunikacja miejska zatrzyma się na chwilę, by uczcić pamięć poległych.

ZOBACZ TAKŻE: 15 sierpnia 2023 - czy jest wolne od pracy? Co to za święto?

Sonda
Czy znasz/znałeś osobiście jakiegoś Powstańca Warszawskiego?