stół wigilijny

i

Autor: pixabay.com

ciekawostki o świętach

Dlaczego jest 12 potraw wigilijnych? Wiemy skąd się wywodzą i dlaczego jest ich aż tyle

2024-12-23 13:16

Wigilijny stół pełen pysznych potraw to jeden z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Tradycja nakazuje, by wigilijna kolacja składała się z dokładnie 12 dań. Ale skąd wzięła się ta liczba? Czy zawsze było ich dwanaście, i co oznaczają te potrawy? W tym artykule przyjrzymy się historii i symbolice tej pięknej tradycji.

Święta Bożego Narodzenia rządzą się swoimi prawami i mają swoje tradycje. Jedną z nich jest dwanaście potraw na stole wigilijnym. Jakie to potrawy? Dlaczego jest ich 12? Liczba ta ma głęboko zakorzenione znaczenie symboliczne zarówno w religii, jak i w kulturze.Dwanaście potraw nawiązuje do dwunastu apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi, a także do dwunastu pokoleń Izraela w Starym Testamencie. Dwunastka może również symbolizować dwanaście miesięcy roku, co podkreśla cykliczność życia i jego nieustanne odradzanie się. Jeszcze inni uważają, że liczba 12 oznacza pełnię i doskonałość, co czyni ją idealną dla wyjątkowej, uroczystej kolacji.

ZOBACZ TAKŻE: Pasterka w TV - transmisja, godzina. Gdzie oglądać mszę świętą w telewizji?

2024_11_07_listy do m ESKA2

12 potraw wigilijnych - jakie są?

W dawnych czasach liczba potraw wigilijnych była różna i zależała od regionu, zamożności rodziny oraz lokalnych tradycji. W niektórych domach podawano siedem dań (liczba symbolizująca świętość), w innych dziewięć (jako wielokrotność liczby trzy, odnoszącej się do Trójcy Świętej). Dopiero z czasem 12 potraw stało się powszechnie przyjętym zwyczajem w Polsce, zwłaszcza w XIX wieku. Jakie są potrawy, które podaje się w święta? Oto 12 potraw wigilijnych:

  1. barszcz czerwony z uszkami
  2. zupa grzybowa
  3. pierogi z kapustą i grzybami
  4. kompot z suszu
  5. ryba po grecku
  6. kutia
  7. makowiec
  8. piernik
  9. sernik
  10. kapusta z grochem lub grzybami lub gołąbki z kaszą i grzybami
  11. karp smażony
  12. śledzie w oleju (lub inne)

Choć tradycja 12 potraw jest wciąż żywa, niektórzy współcześni Polacy podchodzą do niej z pewnym luzem. W wielu domach liczba dań może być większa lub mniejsza, w zależności od możliwości rodziny czy czasu na przygotowania. Jednak nawet jeśli nie zachowujemy precyzyjnie liczby 12, kluczowe jest, by każdy mógł się cieszyć wigilijną kolacją w duchu miłości, pokoju i wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE: Wigilia czy Wielkanoc? My podajemy danie, a Ty zgadujesz które to święta QUIZ

Symbolika potraw wigilijnych

Wigilia to czas, kiedy nikt nie powinien być głodny, dlatego dwanaście dań symbolizuje otwartość stołu i gotowość do dzielenia się z bliskimi. Czy wiesz co symbolizują poszczególne dania? Jeśli nie, to zaraz wyjaśnimy Twoje wątpliwości. Oto symbolika dań wigilijnych:

  1. Barszcz czerwony z uszkami: Symbol życia i zdrowia.
  2. Karp: Ryba jako znak chrześcijaństwa i odnowy.
  3. Pierogi z kapustą i grzybami: Kapusta symbolizuje siłę, a grzyby – tajemniczość i szczęście.
  4. Kutia lub makowiec: Słodkie potrawy z makiem to znak dobrobytu i pomyślności.
  5. Kompot z suszu: Oczyszczenie organizmu i więź z naturą.