Ostatnia wieczerza

i

Autor: pixabay.com

Czy w Wielką Sobotę jest post? Od której godziny można jeść mięso?

2023-04-08 14:39

Wielka Sobota to trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego. Wiele osób zastanawia się, czy tego dnia jest post, czy jednak można jeść mięso. Jeśli nie wiecie, czy post przedłużony jest również w Wielką Sobotę, to odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czy w Wielką Sobotę jest post - tak czy nie? Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób. Wielka Sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Tego dnia rano wierni udają się do świątyni z koszyczkami wielkanocnymi, by ksiądz pobłogosławił i poświęcił pokarmy, które się w nich znajdują. Chleb, jajka, sól, pieprz, woda, babka wielkanocna, chrzan - to najpopularniejsze produkty, które znajdują się w święconce. Wieczorem w kościele katolickim odbywa się Liturgia Światła, podczas której święcony jest ogień i woda chrzcielna, a także odnawiane są przyrzeczenia sakramentu chrztu. Wiele osób zastanawia się czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy można jeść wtedy mięso? Odpowiadamy!

Czy Polacy są szczęśliwi w swoim kraju? SZOK!!! #EwelinaPyta

Post ścisły w Wielką Sobotę?

Polacy zadają sobie pytanie, czy w Wielką Sobotę jest post? Czy można jeść mięso? Od dnia Środy Popielcowej, przez 40 dni obowiązuje wiernych Wielki Post. W piątki należy przestrzegać postu ścisłego, natomiast w Wielki Piątek obowiązuje wiernych zawsze post ścisły, jak i ilościowy. Co z Wielką Sobotą? 8 kwietnia 2023 roku nie obowiązuje post. W wielu rodzinach przyjęło się jednak, że mięso i słodycze, spożywa się dopiero po poświęceniu pokarmów.

ZOBACZ TAKŻE: O której zjeść śniadanie wielkanocne? Jak powinno wyglądać śniadanie w Wielkanoc?

Sonda
Która babka jest najlepsza na Wielkanoc?