wf2

i

Autor: canva.com wf2

Ekspert od leczenia otyłości: "Dzieci nie ćwiczą w szkole, bo się wstydzą". Czy lekcje WF-u mają sens?

2021-10-22 14:04

Coraz więcej dzieci cierpi z powodu otyłości... Jakie są jej przyczyny? Czy to tylko brak ruchu czy problem jest poważniejszy? Czy lekcje W-u w szkołach spełniają swoje zadanie, czy może to tylko strata czasu. Tym tematem postanowił zając się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

"Dzieci nie ćwiczą w szkole, bo się wstydzą". Czy lekcje WF-u mają sens? Bardzo często jest tak, że połowa a czasami i ponad połowa klasy siedzi pod ścianą bo ma zwolnienie z WF-u. Spójrzmy prawdzie w oczy, często zwolnienie załatwione po znajomości. Druga połowa gra przeważnie w piłkę, bez przygotowania, narażając się tym samym na kontuzje. Czy takie lekcje WF-u mają sens. Czy zajęcia z wychowania fizycznego powinny odbywać się w szkole skoro wiele osób po prostu na te zajęcia nie chodzi? Dzieci często rezygnują z udziału z WF-u ponieważ wstydzą się swojego ciała. W wielu przypadkach ich koleżanki i koledzy nie dają im o tym zapomnieć.

SuperNova LIVE: takiego koncertu jeszcze nie widzieliście. Na naszej scenie Roksana Węgiel!

SuperNova LIVE - takiego koncertu Roksany Węgiel jeszcze nie widzieliście!

"Dzieci nie ćwiczą w szkole, bo się wstydzą". Czy lekcje WF-u mają sens?

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do programu zaprosił Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, profesor doktor habilitowaną Magdalenę Olszanecką-Glinianowicz oraz Dyrektor Szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie Danutę Kozakiewicz. Olszanecka-Glinianowicz powiedziała, że mniej więcej 19 procent polskich nastolatków choruje na nadwagę lub otyłość. Brak ruchu i zła dieta na pewno ma znaczenie, ale ja bym powiązała częstość zachorowań wśród dzieci i młodzieży na otyłość z częstością zachorowań na zaburzenie nastroju i depresję. Jedno i drugie to jest efekt zaburzeń w układzie nagrody. Potrzeba sięgania po stymulatory nastroju. Jedzenie jest jednym ze stymulatorów poprawiających nastrój. O tym za mało mówimy i na to za mało zwracamy uwagę.

Jak skutecznie ograniczyć zużycie paliwa? TEGO sposobu na pewno nie znacie

Kozakiewicz zapytana oto, czy WF jest potrzebny w szkolę odpowiedziała — WF w szkolę jest bardzo potrzebny, pod warunkiem, że jest prowadzony dobrze, że jest prowadzony w sposób ciekawy, w taki sposób, który zachęca dziecko do ćwiczenia. Tak naprawdę te zajęcia w szkolę spełniają dwie podstawowe rolę. Jedna to jest wyłapywanie tych dzieci, które mają talent, które mogą się rozwijać w konkretnej dyscypliny sportowej. Druga rzecz to zachęcenie do rekreacji, do sportu jako stała część człowieka starającego się żyć zdrowo. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Ekspert od leczenia otyłości: 'Dzieci nie ćwiczą w szkole, bo się wstydzą'. Czy lekcje WF-u mają sens? Supernova w samo południe