Czy Polska powinna przyjąć uchodzców z Afganistanu? Setki tysięcy ludzi szuka pomocy

i

Autor: canva.com

Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Afganistanu? Setki tysięcy ludzi szuka pomocy

2021-08-26 13:34

Dramatyczne sceny na lotnisku w Kabulu obiegły cały świat. Serwisy informacyjne od kilku dni zajmują się sytuacją w Afganistanie. Czy Polska powinna pomóc uchodźcom, jeśli tak to w jaki sposób? Tym tematem zajął się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Afganistanu? Setki tysięcy ludzi szuka pomocy. Kryzys w Afganistanie dopiero się pogłębia. Setki tysięcy ludzi szuka pomocy za granicą. Czy czeka nas kolejny kryzys migracyjny? W Afganistanie pozostają ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z terroryzmem. Wiele krajów pomaga w ewakuacji i wysyła swojej samoloty do Kabulu. Z pomocy uchodźcom rezygnuje już Belgia, Dania oraz Holandia. Powodem takich decyzji jest czyhające niebezpieczeństwo. Na granicy Polski z Białorusią, też nie dzieje się najlepiej. Na miejscu straż graniczna i policja kontroluje całą sytuację.

Jest decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. uchodźców na granicy. Dostaną jedzenie i picie

Bydgoszcz dla Afganistanu. Protest w centrum miasta

Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Afganistanu? Setki tysięcy ludzi szuka pomocy

Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe postanowił porozmawiać na ten temat. Do dyskusji zaprosił eksperta od spraw terroryzmu Colegium Civitas Andrzeja Mroczka oraz Prezesa Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciecha Wilka. Mroczek uważa, że ciężko jest teraz przewidzieć, jak talibowie będą rządziły krajem. Trzeba patrzeć przez pryzmat fali uchodźców, zagrożeń o charakterze terrorystycznym i polityczne wykorzystywanie różnego rodzaju sytuacji do wewnętrznych destabilizacji, gdzie może to być wykorzystywane przez Rosję, która będzie pociągała za sznurki swoje kukiełki, choćby Łukaszenkę.

Ruszyła budowa płotu na granicy z Białorusią. Zobacz zdjęcia

Wilk uważa, że talibowie mogą nie mieć planów, w jaki sposób wszywko przywrócić te krytyczne elementy instytucji publicznych do efektywnego działania. Ludzie, którzy są tam zatrudnieni są związani z poprzednim rządem, oni się teraz obawiają, że talibowie zdecydują się na egzekucje wszystkich pracowników dawnego rządu. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.