Aktywiści z Warszawy, chcą podwyższyć mandaty

i

Autor: canva.com Aktywiści z Warszawy, chcą podwyższyć mandaty

Czy mandaty w Polsce są za niskie? Aktywiści żądają podwyżek.

2021-06-08 12:28

Minęły 24 lata od wprowadzenia taryfikatora za wykroczenia drogowe. Największym mandatem, jaki może wręczyć nam policjant jest 500 zł. Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze chcą wprowadzenia zmian prowadzących do poprawy sytuacji na polskich drogach.

Czy mandaty w Polsce są za niskie? Aktywiści żądają podwyżek. Od 1997 roku maksymalny mandat jaki może dostać kierowca w Polsce to 500 zł. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, domagało się na antenie radia SuperNova, żeby tę kwotę podnieść. Jedyną możliwości zwiększenia kary za wykroczenie jest skierowanie przez policjanta sprawy do sądu. W takiej sytuacji na sprawcę może być nałożona kara maksymalnie do 5 tysięcy złotych. Aktywiści proponują szereg zmian, które ich zdaniem mają poprawić sytuacje na drogach. Chcą między innymi, żeby egzekucja mandatów za wykroczenia drogowe była w trybie administracyjnym, a nie w oparciu o kodeks wykroczeń. Od czerwca weszły już zmiany zaproponowane przez MJN. Chodzi tu o pierwszeństwo dla pieszych przechodzących przez jezdnię oraz zmiana limitu prędkości w terenie zabudowanym.

Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dalibyście radę? [QUIZ]

Policjant z grupy SPEED rowerem dogonił motocyklistę

Czy mandaty w Polsce są za niskie? Aktywiści żądają podwyżek.

Artur Jarząbek w programie SuperNova w samo południe rozmawiał na ten temat z prawnikiem, prezesem Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciejem Wrońskim oraz ekspertem ruchu drogowego, byłym policjant Markiem Konkolewskim. Wroński wyjaśnia, że mandat jest to forma nakładanej kary grzywny. A kara grzywna co do zasady wynosi do 5 tysięcy złotych i nie można mówić, że kary w Polsce są niskie i nie są adekwatne do zarobków.

Takiego kierunku studiów jeszcze nie było! Możesz zostać magistrem... szpiegostwa

Konkolewski uważa, że 500 złotych dla kierowcy to zawsze jest dużo, ale dodaję, że w Polsce ponad dwadzieścia lat mandaty niebyły podwyższane i mamy jedne z najniższych grzywien w całej Unii Europejskiej, i dlatego czas najwyższy, żeby przeanalizować taryfikator mandatowy pod kątem jego wysokości. Z obecnego taryfikatora wynika, że najczęściej płacimy mandaty w wysokości od 200 do 350 złotych. Jak twierdzi były policjant czasami niektórym kierowcom przydałby się zimny prysznic w postaci zdecydowanie wyższego mandatu karnego. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Czy mandaty w Polsce są za niskie? Aktywiści żądają podwyżek.