Czy awaria energetyczna w Chinach może utrudnić życie Polaków?

i

Autor: canva.com Czy awaria energetyczna w Chinach może utrudnić życie Polaków?

Czy awaria energetyczna w Chinach może utrudnić życie Polaków?

2021-10-12 13:31

Wielka awaria energetyczna w Chinach może mocno utrudnić nam życie. Łańcuchy dostaw są już mocno nadszarpnięte. Jak bardzo świat jest dziś uzależniony od Chin? Czy niebawem czekają nas problemy z dostępem do samochodów, elektroniki i ubrań?

Czy awaria energetyczna w Chinach może utrudnić życie Polaków? Dla nas może to oznaczać problem z dostępem do części samochodowych, podzespołów, elektroniki, w tym smartfonów. I proszę się nie cieszyć jeżeli ktoś woli pewną amerykańską firmę od chińskiej, bo nawet ta amerykańska korzysta z podzespołów produkowanych w państwie środka. A co za tym idzie, bez podzespołów, nie ma też smartfonów. Jak podają eksperci w pandemicznym 2020 roku w Polsce zostało wyprodukowane 20 tysięcy samochodów w tym roku w tym samym czasie udało nam się wyprodukować około 10 tysięcy, co pokazuje skalę problemu. Nie tylko w Polsce brakuje części do produkcji samochodów. Jeden z największych producentów w Niemczech ogłosił, że zamyka swoje fabryki do końca roku i otworzy je dopiero w styczniu. W podobnej sytuacji są też producenci smartfonów. Jeden z najpopularniejszych chińskich producentów już zapowiedział, że może być problem z produkcją ich najnowszego flagowego smartfona.

SuperNova LIVE: pierwsze wideo z koncertu Roksany Węgiel! Musisz je zobaczyć

SuperNova LIVE: Marcin Maciejczak - Jeśli powiem

Czy awaria energetyczna w Chinach może utrudnić życie Polaków?

Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe postanowił poruszyć ten temat. Do programu zaprosił dziennikarza ekonomicznego Super Expressu Mateusza Albina oraz Dyrektora ds. doradztwa w łańcuchu dostaw CBRE Przemysława Piętaka. Albina uważa, że duża część firm swoje zaopatrzenie ma uzależnione od Chin. Jeżeli mówimy o łańcuchu dostaw, to są w nim takie trzy kluczowe ogniwa, czyli zaopatrzenie, produkcja i dystrybucja. W Chinach doszło do bardzo poważnego kryzysu energetycznego i wkrótce zobaczymy na półkach sklepowych, że jest mniej smartfonów.

SuperNova LIVE: Roksana Węgiel z największymi hitami. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Piętak powiedział: w Chinach mamy skomplikowaną sytuację. Tam nasiliło się kilka elementów. Mamy wyraźne niedobory prądu, jest to widoczne nie tylko w wielkich fabrykach, ale dotyka to też zwykłych obywateli. Oficjalnie rząd Chiński tłumaczy się tym, że te niedobory związane są z redukcją emisji dwutlenku węgla. Natomiast jeśli się głębiej pogrzebie, to wygląda na to, że pojawił się w Chinach problem z dostępnością węgla. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.