kościół, msza święta

i

Autor: pixabay.com

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? O której odprawiają się msze święte?

2023-11-01 11:46

W środę 1 listopada wypada dzień Wszystkich Świętych. Jest to idealna okazja do odwiedzenia cmentarzy i zapalenia zniczy na grobach naszych bliskich zmarłych. Czy mimo odwiedzania cmentarzy, trzeba 1 listopada iść do kościoła? W jakich godzinach odprawiane są msze święte? Odpowiadamy.

Msze święte 1 listopada są obowiązkowe? Wszystkich Świętych jest bardzo ważną uroczystością w kościele Katolickim. Co roku wypada w kalendarzu 1 listopada i dzień ten obchodzi się ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Tego dnia rodziny tłumnie odwiedzają cmentarze, modlą się, wspominają, zapalają znicze na grobach bliskich zmarłych i zgodnie z tradycją stawiają także chryzantemy lub sztuczne stroiki. Tego dnia na niektórych cmentarzach odbywają się specjalne msze święte, ale także i w kościołach. W intencji poleca się zmarłych, którzy odeszli do wieczności i tych, których uznaje się za świętych. Czy msze święte 1 listopada są obowiązkowe? 

Polacy o tym dlaczego NIE CHODZĄ do KOŚCIOŁA. "Źle ich rodzice wychowali" #EwelinaPyta

Wszystkich Świętych - czy trzeba iść do kościoła?

Czy 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła? Zgodnie z kalendarzem liturgicznym 1 listopada jest jednym z dziewięciu świąt nakazanych. Oznacza to, że każda wierząca osoba jest zobowiązana do uczestniczenia we mszy świętej właśnie tego dnia - czy to na cmentarzu parafialnym, czy też w kościele. Msza święta na Wszystkich Świętych jest obowiązkowa, a w przypadku celowego opuszczenia, wierzący popełniają grzech ciężki.

ZOBACZ TAKŻE: Czy 2 i 3 listopada jest wolny od szkoły? Kalendarz dni wolnych na listopad

O której godzinie msza na Wszystkich Świętych?

W jakich godzinach odprawiane są msze na Wszystkich Świętych? W wielu kościołach 1 listopada ksiądz odprawia msze w godzinach 8:00, 10:00 i 18:00. Aby mieć pewność w jakich godzinach msze święte odbywają się w naszej parafii, należy odwiedzić jej stronę internetową i sprawdzić informację w aktualnościach. Msze święte na wielu cmentarzach odprawiają się o godzinie 11:00 lub 12:00 - tę informację również można sprawdzić w internecie, odwiedzając stronę parafii, która nas interesuje.

ZOBACZ TAKŻE: Od kiedy zaczyna się adwent w tym roku? Czas trwania i tradycje związane z tym okresem

Msze święte 1 listopada w telewizji - gdzie oglądać?

Gdzie oglądać msze świętą 1 listopada? Ci którzy z jakiegoś powody nie będą mogli tego dnia wyjść z domu, będą mieli możliwość obejrzeć mszę świętą w telewizji:

  • transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - godzina 7:00 w TVP1
  • transmisja mszy świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - godzina 9:30 w TV Trwam.