W Polsce umiera coraz więcej ludzi umiera - alarmuje branża pogrzebowa. Winny nie tylko COVID-19

i

Autor: DARIUSZ DUTKIEWICZ W Polsce umiera coraz więcej ludzi umiera - alarmuje branża pogrzebowa. Winny nie tylko COVID-19

Branża pogrzebowa alarmuje - mamy coraz więcej zgonów! Winny nie tylko COVID-19

2022-01-11 11:30

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w Polsce przekroczyliśmy barierę 100 tys. zgonów z powodu Covid-19. Tymczasem Polska Izba Branży Pogrzebowej alarmuje, że sytuacja jest jeszcze gorsza. Grabarze mają coraz więcej pracy, bo tak wielu zgonów nie było w Polsce od ponad 70 lat - mówił w programie Super Ring na grubo prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.

Artur Jarząbek: Panie prezesie, to o ile więcej osób umiera w Polsce teraz?

Robert Czyżak: Myśmy to wyliczyli i stanowi to mniej więcej 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Po raz pierwszy od II Wojny Światowej przekroczyliśmy pół miliona zgonów w skali rocznej. A pamiętajmy, że w roku 2018, czy nawet 2019, tych zgonów było niewiele ponad 400 tys. To oznacza że w skali niespełna 3 lat, te wyniki poszybowały mocno w górę i przekroczyły pół miliona w skali roku. 

Tu winna jest pandemia?

Nie tylko. Widzimy, że zgonów związanych z Covid-19 jest relatywnie dużo, natomiast jest też dużo zgonów “około-covidowych”. To są zgony tych osób które nie dostały się do szpitali, nie doczekały się na swoje planowe zabiegi albo miały utrudniony dostęp do lekarza. Wg mnie, służba zdrowia polegająca na “teleporadach” do niczego dobrego nas nie doprowadzi. 

CZARNA STATYSTYKA. W Polsce już ponad 100 tys. zgonów na COVID-19!

Was to chyba powinno cieszyć. Macie przecież teraz duży ruch w interesie.

Jeżeli będziemy na to patrzeć jedynie pod kątem biznesowym - to tak, ale tu pozostaje przede wszystkim czynnik ludzki. My nie jesteśmy wynaturzeni i też patrzymy na te ludzkie nieszczęścia. Niestety to jest bardzo zły obraz. Niestety, nie widzimy końca tego “trendu”.

No właśnie, jak Pan ocenia? Czy w końcu ten trend jednak się odwróci? Jeżeli tak, to kiedy?

Myślę, że powoli to się będzie uspokajać. Natomiast kiedy to będzie? Trudno powiedzieć. Zaniedbania są duże. Mamy niski stopień wyszczepienia w stosunku do innych krajów na świecie, co też się będzie przekładało na “zgonowość”. Ale tak jak mówię, ilość zgonów “covidowych” nie jest aż tak porażająco duża jak ogólna ilość zgonów. Bo proszę zauważyć, że zgonów “covidowych” przekroczyliśmy ogólnie 100 tys. w skali trwania całej pandemii. Natomiast tutaj mamy przez 3 lata prawie półtora miliona. To jest ogromna skala.

Rozmawiał Artur Jarząbek

Listen to "W Polsce umiera coraz więcej ludzi umiera - alarmuje branża pogrzebowa. Winny nie tylko COVID-19" on Spreaker.
Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19