brzoza

i

Autor: pixabay.com

Boże Ciało 2023 - co symbolizują gałązki brzozy przy ołtarzach? To nie tylko tradycja!

2023-06-08 8:14

Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. W związku z tym dniem, w tradycji zapisało się wiele symboli. Mowa o czterech przyozdobionych ołtarzach, a także o gałązkach brzozy, które się przy nich znajdują. Co to oznacza? Co symbolizują gałązki brzozy? Okazuje się, że nie jest to tylko tradycja i dekoracja.

Co oznaczają gałązki brzozy na Boże Ciało? Co symbolizują? Takie pytania rodzą się w głowie niejednej osoby. Boże Ciało to święto Ciała i Krwi Chrystusa, to kolejne święto ruchome, które przypada na jedenasty dzień po Zielonych Świątkach, a w tym roku jest to czwartek 8 czerwca. To uroczysty i bardzo ważny dzień w życiu katolików, którzy licznie wybierają się na procesje ulicami miasta. Tak już się przyjęło, że podczas Bożego Ciała wierni dekorują cztery ołtarze, które są odwołaniem do czterech Ewangelii. Zawsze przy każdym z nich zauważyć można gałązki młodej brzozy, które podczas trwania procesji lub po jej zakończeniu, zabierane są przez parafian do domu. Skąd ten zwyczaj? Dlaczego zabiera się z ołtarza gałązki brzozy? Znamy odpowiedź! To nie tylko tradycja i pamiątka z procesji, ale także symbol.

Czy Polacy są szczęśliwi w swoim kraju? SZOK!!! #EwelinaPyta

Boże Ciało 2023 - gałązki brzozy SYMBOL

Co symbolizują gałązki brzozy, które umieszczane są przy ołtarzach podczas Bożego Ciała? Okazuje się, że nie jest to tylko pamiątka z procesji, a symbol ochrony. Dawniej wierzono, że gałązki brzozy miały chronić dom przed piorunami, burzami, gradem, a także przed złymi duchami i zapewniać dobrobyt oraz urodzaj. Trzymało się je w domu przez cały rok, za świętymi obrazami lub za framugami drzwi, a potem się je paliło - podobnie jak z palmami z Niedzieli Palmowej.

Boże Ciało 2023 - pogoda. Jaka prognoza na długi weekend?

Czy wiesz jakim językiem mówi młodzież? QUIZ

Pytanie 1 z 12
Co oznacza słowo boomer?