Beton zamiast drzew. Coraz mnie zieleni w polskich miastach.

i

Autor: canva.com Beton zamiast drzew. Coraz mnie zieleni w polskich miastach.

Beton zamiast drzew. Coraz mniej zieleni w polskich miastach.

2021-06-28 13:07

W Polsce coraz częściej rezygnuje się z zalesionego rynku na rzecz betonowych aglomeracji. Ten problem postanowił nagłośnić Jan Mencwel, który na swoim Twitterze wrzuca zdjęcia placów z polskich miast, które zostały wybetonowane.

Beton zamiast drzew. Coraz mnie zieleni w polskich miastach. Do Polski po raz kolejny wracają upały. Przed słońcem najlepiej schronić się w cieniu, do tego idealnie nadają się korony drzew. Niestety coraz częściej włodarze polskich miast decydują się na przebudowę swoich rynków na bardziej nowoczesne. W wielu przypadkach równa się to z wycięciem całej roślinności, która się tam znajduje i zalaniu wszystkiego betonem. Podczas tak gorących dni temperatura w cieniu pod drzewami potrafi być niższa nawet o 15 stopni. Aktywiści alarmują, polskie miasta zamieniają się w betonowe pustynie, na których nie można znaleźć, choćby kawałka cienia. Zamiast zieleni beton - tak wyglądają centra wielu miast w Polsce.

Gdzie najłatwiej znaleźć męża? W tych miejscach się nie dopędzisz się od facetów!

Michał Listkiewicz: Odpadliśmy w złym stylu. Sousa przyszedł za późno [Super Raport]

Beton zamiast drzew. Coraz mnie zieleni w polskich miastach.

Ten temat postanowił poruszyć Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe. Jego gośćmi byli Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze, autor książki o betonozie, która zalewa polskie miasta oraz Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Wiele takich rewitalizacji miast są robione za środki unijne. Jest taka filozofia, że jak jest dotacja, to musimy wydać te pieniądze. Największe skrajne, jeśli o tę betonozę chodzi jest województwie lubelskie. W Parczewie wycięto wszystkie dorosłe drzewa, a w Kazimierzu Dolnym wybetonowano wąwóz lessowy i tym samym zniszczono piękny krajobraz skomentował Mencwel.

Będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19! Kiedy się zaszczepimy? Ile dawek trafi do Polski?

Wojtkowski betonowy rynek we Włocławku odziedziczył po poprzednikach. Teraz szykuje się tam kolejna zmiana, która miałaby wprowadzić więcej zieleni w mieście. Jak skomentował robimy, to w ramach postulatów mieszkańców. Nie będziemy rujnować tego, co już jest, ale chcemy to obsadzić zielenią, fajne trawniki i miejsce do rekreacji. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.