Asteroida

i

Autor: Pixabay

Asteroida o średnicy 50 metrów pędzi w stronę Ziemi! NASA nie ma dobrych wieści

2023-03-14 9:06

Naukowcy regularnie informują nas o potencjalnie niebezpiecznych obiektach, które pędzą w stronę naszej planety. Tym razem mowa o asteroidzie 2023 DW, która ma prawie 50 metrów średnicy! Mimo iż nie jest gigantycznych rozmiarów może wyrządzić szkody. NASA nie ma dobrych wieści!

Niebezpieczna asteroida zbliża się do Ziemi? Czy to oznacza, że niebawem będzie koniec świata? Takie pytania pojawiają się ostatnio w głowie niejednej osoby, która natrafiła na informacje o obiekcie, który zbliża się do naszej planety. Wszelkie nie do końca zidentyfikowane obiekty zawsze wzbudzają niepokój i nie inaczej jest tym razem. Naukowcy odkryli, że asteroida 2023 DW, której średnica wynosi dokładnie 47 metrów, zbliża się do Ziemi. Choć jej rozmiar nie jest gigantyczny, jest jednak wystarczający, by wyrządzić szkody. Okazuje się, że zderzenie takiej asteroidy z naszą planetą, może przypominać wybuch bomby atomowej - oczywiście bez towarzyszącego temu promieniowania.

ZOBACZ TAKŻE: Równonoc wiosenna 2023 - kiedy jest i co oznacza? Przesilenie wiosenne może dać nam w kość

Poparzeni Kawą Trzy - wywiad Radio SuperNova

Asteroida zbliża się do Ziemi 

Niebo obserwowane jest obecnie przez olbrzymią liczbę teleskopów, dlatego nic nie ukryje się przed naukowcami. Teraz dzięki im obserwacjom okazuje się, że w kierunku Ziemi zmierza asteroida 2023 DW o średnicy blisko 50 metrów. Jak podaje serwis o2.pl:

Zwykle obserwacje pozwalają całkowicie wykluczyć potencjalne zderzenie, ale tym razem naukowcy nie mają dobrych wieści. Agencja NASA podkreśla, że ryzyko kolizji wynosi wprawdzie zaledwie mniej niż jeden proc., ale jednak jest realne. Kolejne obserwacje nie pozwoliły amerykańskim naukowcom całkowicie wyeliminować ryzyka. Aktualnie szacuje się je na jeden do 560 (...). Agencja NASA w 10-stopniowej skali opisującej teoretyczną rozległość szkód nadała jej ocenę równą jeden. Można powiedzieć, że małą, ale jednak jest to jedyna asteroida na kursie kolizyjnym z oceną inną niż zero.

Do zderzenia asteroidy 2023 DW z Ziemią może dojść w 2046 roku. Może nie spowodowałoby to globalnej katastrofy, ale zagrożenie jest mimo wszystko realne. Warto również wiedzieć, że nawet jeśli asteroida 2023 DW będzie pędzić prosto w stronę Ziemi, to nie oznacza to że musi się z nią zderzyć. Dlaczego? Do tego zdarzenia pozostały jeszcze 23 lata, dlatego Agencja NASA może spróbować przeprowadzić misję kosmiczną, by zmienić tor lotu tego obiektu.

Sonda
Czy wierzysz w koniec świata?