13% rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka

i

Autor: canva.com

Rodzice żałują, że zdecydowali się na posiadanie dziecka

2021-07-27 12:53

Nawet 13 procent młodych rodziców w Polsce żałuje tego, że zdecydowało się na posiadanie dziecka. Jeden na ośmiu uważa, że ta rola nie jest dla niego. Tak wyniki najnowszych badań polskich naukowców. Tematem postanowił zająć się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Rodzice żałują, że zdecydowali się na posiadanie dziecka Jak pokazują najnowsze badania z Uniwersytetu SWPS, w Polsce około 13 procent młodych rodziców żałuje tego, że w ogóle zdecydowało się na posiadanie dziecka. Oznacza to, że nawet jeden na ośmiu rodziców uważa, że ta rola nie jest dla niego. Do badania zostało zaproszonych 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat, a w drugiej grupie 1280 osób mających dzieci w wieku 18-30 lat. Organizatorzy badania pytali, czy w tym momencie również zdecydowaliby się na dziecko oraz o ich stan psychiczny. Rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Wyjaśnił autor badań.

TURNIEJ ŁOWIENIA PLASTIKU - za sieci pełne śmieci dostali więcej, niż za ryby!

Joanna Fiodorow aklimatyzuje się w górach, żeby nie mieć problemów z upałami w Tokio

Rodzice żałują, że zdecydowali się na posiadanie dziecka

Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe postanowił przyjrzeć się tym wynikom badań. Do rozmowy na ten temat zaprosił autora tych badań. Doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz psychologiem dziecięcym. Doktor Aleksandrą Piotrowską. Konrad Piotrowski powiedział, że w tych badaniach jest pewien paradoks. Mocno idealizujemy rodzicielstwo, traktując jako coś wielkiego i wzniosłego. Z drugiej strony badania z kilku ostatnich lat pokazały, że w populacji możemy oczekiwać, że część rodziców będzie żałowała tego, że zdecydował się na posiadanie dzieci. To badanie trafiło w bardzo wrażliwy punkt, bo z jednej strony jest to szokujące, ale myślę, że wielu z nas czuje, że rodzicielstwo nie jest dla każdego i nie każdemu daje frajdę.

Gigantyczna burza piaskowa połknęła miasto w kilka minut! NIESAMOWITE nagranie! [WIDEO]

Psycholog dziecięcy uważa, że to, że kto mówi, że gdyby mógł cofnąć czas nie zdecydowałby się na dziecko, nie oznacza, że te dzieci są niechciane. Ja myślę, że są one niezwykle kochane, ale kochane ze świadomością, że jest coś za coś. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.