Zakaz TikToka nieustannie wywołuje kontrowersje i jest szeroko komentowany nie tylko przez użytkowników aplikacji, ale również przez przedstawicieli władzy. Coraz więcej osób na wysokich szczeblach domagają się zabronienia korzystania z aplikacji z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na tę platformę. Kolejne państwa oraz organy decydują się na to, by zakazać pobierania i korzystania z chińskiej platformy. Do tej pory całkowity zakaz wprowadziły Indie, Afganistan i Iran. To jednak nie wszystko. Część rządzących podjęła decyzję, by wprowadzać oficjalne ograniczenia dotyczące korzystania z TikToka przez pracowników oficjalnych urzędów. Na liście znajdują się m.in.: Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia, Belgia, Dania, ale także Komisja Europejska i Parlament Europejski. Co więcej, w połowie maja ustawę zakazującą używania chińskiej aplikacji podpisał również Gubernator Montany Greg Gianforte. Wszystko przez możliwość śledzenia amerykańskiego użytkownika i przetwarzania danych przez rząd Chin. Każde naruszenie zakazu może wiązać się z karą w wysokości 10 tysięcy dolarów. Egzekwowaniem przepisów zajmie się Departament Sprawiedliwości stanu Montana.
Płatny TikTok pewniakiem. Kto i ile będzie musiał zapłacić?
Zakaz TikToka - Stany Zjednoczone
Władze amerykańskiego stanu Montana ogłosiły, że zakazują korzystania z TikToka. Gubernator Montany Greg Gianforte poinformował, że podpisał już ustawę, z której jasno wynika, że korzystanie z aplikacji będzie zabranianie. To pierwszy w Ameryce stan, który zakazał TikToka.
Komunistyczna Partia Chin wykorzystująca TikToka do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności, gromadzenia ich osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji jest dobrze udokumentowana.
Gianforte zabronił również korzystania ze wszystkich aplikacji mediów społecznościowych, które gromadzą i udostępniają dane osobowe lub inne wrogim zagranicznym adwersarzom na urządzeniach wydanych przez władze. Zakaz ma wejść w życie z 1 stycznia 2024 roku. Do tego czasu TikTok ma możliwość odwoływania się i zaskarżenia decyzji. Jak wynika z najświeższych wiadomości - twórcy aplikacji już to zrobili. TikTok złożył pozew w obronie swoich praw. Mają też wsparcie w obywatelach stanu Montana, którzy złożyli osobny wniosek.
TikTok - ukryte funkcje. Tych trików mogliście nie znać
Zakaz TikToka - Polska
Zakaz TikToka w Polsce z pewnością wywołałby skrajne emocje. To przecież jedna z najpopularniejszych aplikacji, z której korzystają zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi obywatele. Pod koniec marca, Rada ds. Cyfryzacji większością głosów opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu TikToka w Polsce. Miałby on dotyczyć urządzeń służbowych wykorzystywanych między innymi przez pracowników rządu i powiązanych z nim instytucji, parlamentu oraz administracji publicznej. Należy jednak pamiętać, że wyżej wspomniana rada jest jedynie organem Miałby on dotyczyć urządzeń służbowych wykorzystywanych między innymi przez pracowników rządu i powiązanych z nim instytucji, parlamentu oraz administracji publicznej. Oznacza to, że wydana przez nią rekomendacja nie ma żadnej mocy prawnej. Rząd może, jednak wcale nie musi, podejmować kroków zgodnych z jej zaleceniami.
Źródło: TikTok zakazany w kolejnym miejscu! Polska pójdzie śladami USA i Pakistanu?