Jak zrobić barszcz czerwony z buraków na wigilię? Dziś przepisu na tę wyjątkową zupę poszukuje wiele osób. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw, które symbolizują 12 apostołów. Są one także znakiem obfitości i nadziei na pomyślność w nadchodzącym, nowym roku. Każdy dom ma swoje specyficzne wariacje, ale do klasycznych dań należą m.in.: pierogi z kapustą i grzybami, ryba - tutaj rządzi karp smażony lub w galarecie. Nie może zabraknąć też słynnego kompotu z suszu, klusek z makiem czy makowiec. Jednym z najważniejszych punktów kolacji jest jednak zupa, a w większości polskich domów króluje czerwony barszcz z uszkami.
ZOBACZ TAKŻE: Makowiec na święta w postaci gwiazdy. Oto jak w prosty sposób zrobić ciasto z makiem inaczej
Tradycyjny barszcz czerwony z uszkami - PRZEPIS
Przepis na wigilijny barszcz czerwony jest bardzo prosty i wbrew pozorom, zupę robi się bardzo szybko. Zapomnij o barszczu czerwonym z paczki lub kartonu - zrób go sam z prawdziwych buraków, a wtedy ten smak będzie niezastąpiony! Głęboki, aromatyczny, o intensywnym kolorze, idealnie komponuje się z małymi pierożkami nadziewanymi grzybami. W niektórych domach barszcz zastępowany jest zupą grzybową – również pyszną i tradycyjną, ale to barszcz ma wyjątkowe miejsce w sercach Polaków. Oto przepis na tradycyjny barszcz czerwony:
Składniki na barszcz czerwony:
- 1 kg buraków
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 mały seler
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny
- 1,5 litra wody
- 1 łyżeczka cukru
- sól, pieprz do smaku
- opcjonalnie: 1 szklanka wywaru z grzybów suszonych
Przygotowanie:
- Buraki obierz, pokrój w plasterki i odstaw.
- Marchewkę, pietruszkę, seler i cebulę również obierz i pokrój na kawałki.
- Wszystkie warzywa wrzuć do dużego garnka, dodaj liście laurowe, ziele angielskie i zalej wodą. Gotuj na małym ogniu przez około 30-40 minut.
- Do gotowego wywaru warzywnego dodaj buraki i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 20 minut, aby oddały swój kolor i smak.
- Wyjmij warzywa i buraki (można je wykorzystać np. do sałatki).
- Do wywaru dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę, cukier, ocet lub sok z cytryny oraz sól i pieprz do smaku. Jeśli masz wywar z grzybów, wlej go do barszczu – doda głębi smaku.
- Barszcz należy przecedzić, aby był klarowny. Podawaj gorący, najlepiej z domowymi uszkami.
ZOBACZ TAKŻE: Przepis na miękkie ciasto na uszka. Pięknie się klei i jest puszyste