ogórki

i

Autor: pixabay.com

sezonowe dobro

Ogórki małosolne lepsze niż u babci. Z tego przepisu wychodzą idealne!

2024-07-08 12:24

Jak lato to sezon na truskawki, fasolkę szparagową, bób, jagody i oczywiście ogórki. Jednym z najpopularniejszych przepisów jest ten na ogórki małosolne, które w połączeniu ze smalcem i świeżym pieczywem, są prawdziwą ucztą dla podniebienia. Jak zrobić idealne ogórki małosolne? Z tego przepisu wychodzą jak u babci, a nawet lepsze!

Przepis na ogórki małosolne poszukiwany jest przez wiele osób. Nic dziwnego, w końcu mamy lato, a to przecież idealna pora na sezonowe dobra. Truskawki, czereśnie, wiśnie, botwinka, bób, fasolka szparagowa, jagody i oczywiście ogórki. Ogórki małosolne to jeden z najbardziej charakterystycznych przysmaków kuchni polskiej, który cieszy się niesłabnącą popularnością szczególnie latem. Są one nieodłącznym elementem letnich posiłków, pikników i rodzinnych spotkań, a w kajaku czy na plaży smakują idealnie! Warto wiedzieć, że w naszym kraju kiszenie ogórków jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, jednak w porównaniu do ogórków kiszonych, ogórki małosolne mają krótszy okres fermentacji. To nadaje im delikatniejszy i bardziej świeży smak, który bez wątpienia kojarzy się z latem.

ZOBACZ TAKŻE: Te osoby nie powinny jeść borówek amerykańskich! Konsekwencje mogą być nieprzyjemne

Ogórki małosolne są niskokaloryczne i bogate w witaminy oraz minerały, takie jak witamina C, witaminy z grupy B, potas, magnez i żelazo. Proces fermentacji wzbogaca je również w korzystne dla zdrowia probiotyki, które wspierają układ trawienny i odpornościowy, dlatego też są idealną propozycją dla osób, które często łapią przeziębienia i chorują, a także dla tych, którzy często skarżą się na bóle brzucha lub problemy z wypróżnianiem.

Ogórki małosolne! Zobacz najlepszy przepis, jak kisić ogórki małosolne

Ogórki małosolne - przepis

Ogórki małosolne to prawdziwa perełka wśród polskich przysmaków, dlatego nic dziwnego, że Polacy uwielbiają je robić i jeść jeszcze świeże z chlebem i smalcem. Jak zrobić pyszne ogórki małosolne? Przepis jest banalny i podrzucamy go Wam poniżej.

Składniki na ogórki małosolne:

  • świeże ogórki gruntowe (najlepiej średniej wielkości)
  • czosnek
  • korzeń chrzanu
  • koper (najlepiej kwiatostany)
  • sól
  • woda
  • liście wiśni

ZOBACZ TAKŻE: Co zrobić żeby koperek był dłużej świeży? Ten patent przyda się każdemu

Przygotowanie ogórków małosolnych:

  • W pierwszej kolejności ogórki gruntowe należy dokładnie umyć i w razie potrzeby, odkroić końcówki. Co ciekawe niektórzy zalecają wcześniejsze namoczenie ogórków w zimnej wodzie przez kilka godzin, co pozwala im zachować chrupkość.
  • Drugim krokiem jest przygotowanie solanki. Na litr ciepłej wody należy dodać około 1-2 łyżki soli. Solankę mieszamy, aż sól całkowicie się rozpuści.
  • Kolejnym krokiem jest napychanie w słoiki lub inne naczynie. Na dnie słoja lub beczki umieszczamy kilka obranych ząbków czosnku, kawałki chrzanu, kopru i liści z wiśni. Następnie ciasno układamy ogórki (jeśli mamy większe naczynie możemy przełożyć je ponownie warstwami czosnku, chrzanu i kopru). Jeśli wybieramy słoik to najlepiej jest włożyć po 2 ząbki czosnku, 3 liście wiśni i kawałek chrzanu i kopru.
  • Tak przygotowanie ogórki zalewamy przygotowaną solanką, aby były całkowicie przykryte. Ważne jest, aby żadna część ogórków nie wystawała ponad powierzchnię solanki, ponieważ może to prowadzić do pleśnienia.
  • Każdy słoik zamykamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej. Po około 2-3 dniach ogórki są gotowe do spożycia. Jeśli chcemy, aby były bardziej intensywne w smaku, można je pozostawić na dłużej.
Owoc czy warzywo? Sprawdź czy odgadniesz!
Pytanie 1 z 12
Oliwki to: