ocet jabłkowy

i

Autor: pixabay.com

domowy ocet jabłkowy

Jak zrobić ocet jabłkowy z jabłek? Sprawdzony domowy przepis

2024-08-12 15:44

Ocet jabłkowy to naturalny produkt powstający w wyniku fermentacji jabłek. Od wieków jest ceniony nie tylko jako dodatek kulinarny, ale również jako środek o licznych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych. Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? Przepis jest banalnie prosty.

Jak zrobić ocet jabłkowy z jabłek? Okazuje się, że ten cenny płyn można zrobić samemu w domu w bardzo prosty sposób. Ocet jabłkowy to naturalny produkt otrzymywany na drodze fermentacji jabłek w dwóch etapach. Pierwszy, czyli fermentacja alkoholowa - naturalne cukry zawarte w jabłkach są przekształcane przez drożdże w alkohol. Druga to fermentacja octowa - alkohol przekształcany jest przez bakterie z rodzaju Acetobacter w kwas octowy, który nadaje octowi jego charakterystyczny, kwaśny smak i właściwości. Ocet jabłkowy może być produkowany z całych jabłek, ich resztek (jak skórki i gniazda nasienne) lub soku jabłkowego. Naturalny, nierafinowany ocet jabłkowy często ma mętny wygląd i zawiera tzw. „matkę octową” – osad złożony z bakterii i enzymów, który jest uważany za szczególnie wartościowy.

ZOBACZ TAKŻE: Co zrobić by jabłko nie zbrązowiało? Ten trik przyda się każdemu!

Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu

Domowy ocet jabłkowy - przepis

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu i po jakim czasie jest on już gotowy do spożycia? Najzdrowszy to ten, który samodzielnie przygotowujemy w domu z zaledwie kilku składników. Do przygotowania octu jabłkowego potrzebujemy:

  • 1 kg jabłek,
  • 1 litr przegotowanej, letniej wody
  • 5 łyżek cukru.

Jabłka należy dokładnie umyć i pokroić. Następnie umieścić w bardzo dobrze umytym i wyparzonym słoiku i zalać wszystko letnią wodą, w której wcześniej rozpuściliśmy cukier. Ważne by jabłka były całkowicie przykryte wodą, ponieważ w innym wypadku w słoiku rozwinie się pleśń. Tak przygotowany ocet przykrywamy gazą i przymocowujemy do otworu słoika gumką recepturką lub sznurkiem. Następnie słoiki odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce i pozwalamy fermentować. Pamiętaj by raz dziennie całość wymieszać czystą i wyparzoną łyżką. Po jakim czasie ocet jabłkowy jest gotowy? Proces fermentacji octu trwa około 3-5 tygodni, a na jej zakończenie wskazuje brak tworzących się pęcherzyków powietrza. Po tym czasie ocet jabłkowy przelewamy przez sito z gazą do wyparzonych butelek lub słoików.

ZOBACZ TAKŻE: Zalewam wrzątkiem i wypijam z samego rana. Dzięki temu pozbyłam się kilku kg

Dawkowanie octu jabłkowego

Ile dziennie można pić octu jabłkowego? Ta kwestia jest naprawdę bardzo ważna i nie można jej pominąć. Nierozcieńczony ocet jabłkowy może podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego, dlatego konieczne jest jego rozcieńczenie z wodą. Optymalne proporcje to 15 ml octu jabłkowego (jedna łyżka stołowa) na szklankę wody i najlepiej, aby nie przekraczać 30 ml octu jabłkowego dziennie. 

Owoc czy warzywo? Sprawdź czy odgadniesz!

Pytanie 1 z 12
Oliwki to: