Jak gotować w stylu zero waste? [porady i przepisy]

i

Autor: FreePik

EKOLOGICZNY DOM

Jak gotować w stylu zero waste? [porady i przepisy]

2024-10-07 18:51

Gotowanie w stylu zero waste to nie tylko sposób na oszczędność, ale też dbałość o środowisko i nasze zdrowie. Wystarczy kilka prostych kroków, by zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia i cieszyć się pełnowartościowymi posiłkami. Planowanie, kreatywność i odpowiednie przechowywanie to klucz do sukcesu. Podpowiadamy, jak zacząć.

Co jest zdrowe? Katarzyna Bosacka

Czy wiesz, że rocznie marnujemy miliony ton żywności? Kuchnia zero waste to skuteczny sposób na to, by ograniczyć rosnącą ilość spożywczych odpadów, a jednoczesne zadbać o domowy budżet. Dzięki prostym nawykom do twojego kosza trafi znacznie mniej niezjedzonych produktów, a także nauczysz się lepiej zarządzać domowymi zasobami lodówki i spiżarni. Czym jest nurt zero waste i jak gotować, by zmniejszyć marnowanie jedzenia, a także cieszyć się smacznymi, zdrowymi posiłkami?

Kuchnia zero waste - na czym polega ten trend?

Kuchnia zero waste to filozofia gotowania, której celem jest maksymalne wykorzystanie produktów spożywczych, by zminimalizować ilość odpadów. Kluczowe w tym podejściu jest planowanie posiłków, kreatywne wykorzystywanie resztek oraz świadome zakupy. W ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale także o nasz domowy budżet.

Zero waste to także gotowanie z myślą o przyszłości – przemyślane zakupy i minimalizacja marnowania jedzenia przekładają się na zdrowie planety i nas samych.

Jak prowadzić kuchnię w duchu zero waste?

Kluczem do kuchni zero waste jest dobra organizacja. Zanim pójdziesz na zakupy, zrób plan posiłków na kilka dni lub tydzień, uwzględniając produkty, które już masz. Dzięki temu unikniesz kupowania nadmiaru produktów, które mogą się zepsuć, zanim zdążysz je wykorzystać.

A jeżeli, mimo skrupulatnego planowania, w lodówce zostały resztki z obiadu? Nie wyrzucaj ich! Z pieczeni możesz zrobić pyszne kanapki, a z ugotowanych ziemniaków – placki ziemniaczane. Czerstwe pieczywo także może zyskać nowe, smaczne oblicze. Przerób je na domowe grzanki lub bułkę tartą.

Kluczem do niemarnowania jest także właściwe przechowywanie żywności. Warzywa i owoce najlepiej trzymać w lodówce w odpowiednich pojemnikach, a produkty suche, takie jak mąka czy ryż, w szczelnych słoikach.  Świetnym sposobem na przedłużenie trwałości jedzenia jest także mrożenie. Możesz w ten sposób przedłużyć świeżość pieczywa, zup, sosów, a także masła.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że toska o niemarnowanie zaczyna się już na etapie zakupowych decyzji, jakie podejmujemy w sklepie. Jak kupować z głową? Unikaj impulsywnych zakupów i nadmiaru jedzenia, które może się zmarnować. Zamiast tego wybieraj lokalne i sezonowe produkty, które dłużej zachowują świeżość i są bardziej ekologiczne. Produkty z krótszym terminem ważności połóż w widocznym miejscu w szafce lub w lodówce i zjedz je w pierwszej kolejności.

Przykładowe przepisy w duchu zero waste

Zupa krem z resztek warzyw

W twojej lodówce zalegają kawałki marchewki, pietruszki, cebuli czy selera? Przygotuj aromatyczną zupę krem! Podsmaż cebulę, dodaj resztki warzyw, zalej bulionem i gotuj do miękkości. Następnie wszystko zblenduj i dopraw do smaku. Idealna i pyszna opcja na szybki obiad z tego, co masz pod ręką.

Placuszki z ugotowanych ziemniaków

Zostały ci ziemniaki z poprzedniego obiadu? Zamiast je wyrzucić, zrób z nich placuszki. Połącz ziemniaki z jajkiem, mąką i ulubionymi przyprawami, a następnie wymieszaj składniki na gładką masę. Smaż na patelni, aż placuszki będą złociste. Możesz je serwować z jogurtowym dipem.