obiad, łosoś

i

Autor: canva

POST

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Kiedy można jeść mięso?

2024-03-28 10:10

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Co w takim razie z Wielką Sobotą, która jest dniem żałoby i czuwania nad Grobem Pańskim? Odpowiadamy czy można jeść wtedy mięso.

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Zastanawia się nad tym wiele osób. Tradycyjnie w Polsce, zwłaszcza w rodzinach katolickich, przestrzega się zwyczaju wstrzemięźliwości od spożywania mięsa w piątki, a także w Środę Popielcową. Jednak gdy zbliża się Wielkanoc, wiele osób zastanawia się co z jedzeniem mięsa w Wielką Sobotę, ponieważ właśnie tego dnia odprawia się w kościołach liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje się poświęcenia ognia i wody. Dzień przed w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły podczas którego należy zjeść tylko jeden posiłek do syta. Co w takim razie z Wielką Sobotą? Czy wtedy również obowiązuje post i nie można jeść mięsa?

ZOBACZ TAKŻE: Znana blogerka oceniła, który majonez jest najlepszy. Kto wygrał tę "wojnę"? Jest zaskoczenie!

Anna Seniuk i Artur Barciś w Nic na siłę!

Jedzenie mięsa w Wielką Sobotę

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post ścisły? Wielka Sobota jest dniem żałoby i czuwania nad Grobem Pańskim, kiedy to wierni pamiętają o śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu wstrzymuje się od celebracji sakramentów, a liturgia kościelna skupia się na oczekiwaniu na Zmartwychwstanie. Kościół Katolicki nie nakłada nakazu od powstrzymania się przed spożywaniem posiłków mięsnych w Wielką Sobotę, jednak wiele osób nie je mięsa do momentu poświęcenia pokarmów w kościele. Kiedy już wrócą ze święconką do domu, spożywają mięso i słodkości.

ZOBACZ TAKŻE: Rezurekcja co to za msza? Ile trwa i o której się rozpoczyna?