kościół

i

Autor: pixabay.com

WIELKANOC

Rezurekcja co to za msza? Ile trwa i o której się rozpoczyna?

2024-03-27 8:52

Wielkanoc to najważniejsze święta w całym roku liturgicznym. W 2024 wypadają w niedzielę 31 marca i właśnie tego dnia rano odbywa się w kościołach msza rezurekcyjna. Co to za msza? Ile trwa i o której godzinie się rozpoczyna? Na rezurekcję zawsze przychodzą tłumy!

Spis treści

  1. Rezurekcja - o której godzinie?
  2. Czy Rezurekcja jest obowiązkowa?

Msza rezurekcyjna w Wielkanoc - ile trwa? Czy jest obowiązkowa? Choć Boże Narodzenie świętuje się huczniej, to najważniejszym świętem w kulturze chrześcijańskiej jest Wielkanoc. Powód jest prosty. Wielkanoc jest to radosny dzień podczas którego upamiętnia się Zmartwychwstanie Pańskie. Chrystus pokonał śmierć, dając tym samym wszystkim ludziom na ziemi nadzieję życia wiecznego w niebie i właśnie dlatego, wiosenne święta są najważniejsze. W Wielkanoc odprawiana jest poranna msza rezurekcyjna, podczas której dzwony biją wniebogłosy, wierni śpiewają radosne pieśni i cieszą się ze Zmartwychwstania Pana. Ile trwa rezurekcja? Czy msza rezurekcyjna jest obowiązkowa?

ZOBACZ TAKŻE: Zwyczaje wielkanocne w Polsce dawniej i dziś. Te tradycje trzeba znać!

Anna Seniuk i Artur Barciś w Nic na siłę!

Rezurekcja - o której godzinie?

O której godzinie odprawia się Rezurekcja? Msza rezurekcyjna w niedzielę wielkanocną zawsze odprawiana jest w parafiach o godzinie 6:00 rano i oznacza Zmartwychwstanie. Uroczyste nabożeństwo połączone jest z procesją, która odbywa się zazwyczaj dookoła świątyni na dworze. Wierni wraz z duchownymi i ministrantami okrążają kościół raz lub trzy razy, a po powrocie ustawiają krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a monstrancję na ołtarzu. Ile trwa Rezurekcja? Msza święta w Wielkanoc zazwyczaj trwa do 1,5 godziny.

ZOBACZ TAKŻE: Kartki wielkanocne religijne. Najpiękniejsze darmowe e-kartki do pobrania na Wielkanoc

Czy Rezurekcja jest obowiązkowa?

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Czy msza rezurekcyjna jest obowiązkowa? Wielka Niedziela jest świętem nakazanym, dlatego każdy chrześcijanin ma obowiązek uczestniczyć tego dnia w mszy świętej. Przepisy kościelne nie precyzują jednak, na którą godzinę trzeba pójść w niedzielę do kościoła - tutaj wierny ma dowolność.