Czy myć pierś z kurczaka przed smażeniem? Oto jest pytanie. Od lat trwa debata na temat tego, czy fileta z kurczaka powinno się myć przed obróbką termiczną. Z jednej strony zwolennicy mycia filetów argumentują, że jest to niezbędne, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia, bakterie lub resztek, które pozostają na powierzchni mięsa. Z drugiej strony eksperci do spraw żywienia i bezpieczeństwa żywności podkreślają, że mycie filetów z kurczaka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że nie można myć surowego drobiu pod bieżącą wodą! Jeśli tak robisz, skończ z tą praktyką, ponieważ popełniasz ogromny błąd.
ZOBACZ TAKŻE: Ile można trzymać mięso w zamrażarce? Nie może tam leżeć w nieskończoność! Kurczak krócej niż wieprzowina
Mycie fileta z kurczaka przed smażeniem
Czy powinno się myć mięso z kurczaka? Eksperci mają jedno zdanie na ten temat, a mianowicie głośno mówią o tym, by przed obróbką termiczną nie myć drobiu. Okazuje się, że mycie mięsa powoduje roznoszenie bakterii z jego powierzchni na inne produkty spożywcze i przybory kuchenne. Na powierzchni kurczaka mogą znajdować się różne niebezpieczne dla ludzkiego organizmu bakterie, na przykład Salmonella, Listeria, czy też Campylobacter. Zatrucie nimi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, o czym mówi także Katarzyna Bosacka. Zdaniem prowadzącej program "Wiem co jem", bakterie obecne na surowym mięsie mogą przenikać na naczynia, deski do krojenia, sprzęt kuchenny, a także inne produkty spożywcze.
Podsumowując, mycie kurczaka bądź indyka nie jest wskazane. Obróbka cieplna, której poddajemy mięso bez problemu zabija wszystkie bakterie, dlatego ich mycie nie jest konieczne, a wręcz niewskazane. Jeśli jednak zauważymy na drobiu jakieś zanieczyszczenia, można usunąć je delikatnie ręcznikiem papierowym.