zmywarka

i

Autor: pexels

to duży błąd

Tych rzeczy NIE WOLNO wkładać do zmywarki. Sprawdź i więcej nie popełniaj tego błędu

2024-05-20 15:01

Ludzie uwielbiają wygodę, a jedną z nich jest posiadanie zmywarki w kuchni. To nie tylko oszczędność czasu, ale i wody, bowiem sprzęty są "bardzo mądre" i na specjalnych trybach zużywają o wiele mniej wody, niż jakby myło się naczynie ręcznie. Jednak czy wiesz, że niektórzy rzeczy absolutnie nie wolno wkładać do zmywarki? Zapoznaj się z tą listą i więcej nie popełniaj tego błędu.

Zmywarka to zbawienie dla wielu osób. Nie dość, że zaoszczędza czas, to jeszcze potrafi zużyć o wiele mniej wody, niż jak mielibyśmy myć te wszystkie naczynia ręcznie. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zmywarka w domu to był prawdziwy i nieosiągalny luksus, a dziś znajduje się w niemal każdym gospodarstwie i domownicy nie wyobrażają sobie bez niej życia. Dlaczego uwielbiamy zmywarki? Jednym z głównych powodów jest oszczędność czasu. Zmywanie ręczne to czasochłonne zajęcie, które w natłoku codziennych obowiązków staje się uciążliwe. Dzięki zmywarkom można zaoszczędzić cenne minuty, a nawet godziny, które można poświęcić na odpoczynek. Kolejnym atutem sprzętu jest jego efektywność w zużyciu wody, jednak okazuje się, że nie wszystko możemy w nim umyć. Czego nie należy zmywać w zmywarce? Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości.

Danzel nakonferencji Polsat Hit Festiwal 2024

Tego NIE WOLNO myć w zmywarce - lista zakazanych produktów

Czego się nie daje do zmywarki? Jak dobrze wiemy, do zmywarki nie należy wkładać patelni teflonowych i żeliwnych. Niektóre pokrywki na garnki również się nie nadają, ponieważ w niektóre "zakamarki" wchodzi woda i później trzeba rozkręcać uchwyt, by ją stamtąd wydostać. Oto rzeczy, których nie powinno myć się w zmywarce:

  • Naczynia drewniane: Deski do krojenia, łyżki i inne narzędzia kuchenne z drewna mogą ulec wypaczeniu i pęknięciu pod wpływem gorącej wody i detergentów.
  • Delikatne szkło, porcelana, ręcznie rysowane malowidła na kubkach: Antyczne naczynia, kryształy i delikatna porcelana mogą zostać uszkodzone lub stracić swój blask w zmywarce.
  • Termosy/kubki termiczne: Niestety wysoka temperatura w zmywarce może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, zarysowania, a w efekcie nawet do utraty właściwości termicznych!
  • Naczynia z powłoką nieprzywierającą: Choć niektóre są oznaczone jako bezpieczne do zmywarek, długotrwałe mycie w zmywarce może skrócić ich żywotność.
  • Noże: Okazuje się, że noże pod wpływem wysokiej temperatury stają się szybciej tępe.
  • Naczynia ze złotym paskiem: Naczynie z taką ozdobą są wrażliwe na czyszczenie mechaniczne i mogą szybko ulec wyblaknięciu, tracąc przy tym oczywiście walory estetyczne.

Jaką panią domu jesteś?

Pytanie 1 z 10
Mają przyjść do Ciebie goście, kiedy i w jaki sposób zaczynasz przygotowania?