Nietypowe pomysły na wykorzystanie soli. Przyda się nie tylko w kuchni!

i

Autor: Pexels

PORADY

Nietypowe pomysły na wykorzystanie soli. Przyda się nie tylko w kuchni!

2024-05-20 12:02

Ogórki małosolne! Zobacz najlepszy przepis, jak kisić ogórki małosolne

To jedna z podstawowych przypraw w kuchni. Na temat jej walorów zdrowotnych lekarze i dietetycy mają dość negatywne opinie - niektórzy skrajni przeciwnicy nazywają ją nawet białą śmiercią. Sól spożywana w niewielkich ilościach z pewnością nie zaszkodzi. Warto jednak wiedzieć, że rola kryształków soli nie ogranicza się jedynie do kuchennych eksperymentów. Sól może też służyć jako składnik kosmetyków, naturalny lek lub środek wywabiający plamy. A to tylko niektóre z jej praktycznych zastosowań. Zainspiruj się naszymi pomysłami.

Naturalny odplamiacz

Sól dobrze radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Plamy z owoców, wina czy atramentu to prawdziwe wyzwanie, ale zamiast spisywać odzież na straty, wypróbuj miksturę z dodatkiem słonych kryształków. Oprócz soli do przygotowania takiego preparatu potrzebujesz także soku z cytryny i zimnej wody. Wymieszaj składniki, a następnie polej plamę gotowym roztworem i odłóż na godzinę. Następnie upierz ubranie w pralce. Sól w duecie z cytryną pomoże szybciej pozbyć się zabrudzeń.

Lek na ból gardła i ukąszenia

Lecznicze działanie soli znały już nasze prababcie. Roztwór z jej kryształków to sprawdzone i skuteczne remedium na zapalenie gardła. Płukanka działa przeciwzapalnie, a także łagodzi obrzęk i ból. Jak przygotować taką miksturę? Do szklanki ciepłej wody wsyp dwie łyżeczki soli i wymieszaj. Płucz gardło kilka razy dziennie, a na pewno poczujesz ulgę.

Sól sprawdza się też w przypadku ukąszeń owadów. Remedium na bolesne bąble przygotujesz łącząc sól z niewielką ilością wody. Preparat powinien mieć konsystencję gęstej pasty. Nałóż go na ukąszenia - złagodzi ból i świąd, a także zmniejszy zaczerwienienie i opuchliznę.

Peeling do ciała

Trudno wyobrazić sobie bardziej naturalny, skuteczny i tani produkt złuszczający oraz wygładzający skórę. Zresztą, kryształki soli to częsty składnik drogeryjnych peelingów. My jednak wolimy robić taki kosmetyk samodzielnie - tym bardziej, że to nic trudnego, a efekt jest naprawdę fantastyczny. Oprócz soli będziesz potrzebować także oleju roślinnego. Może to być olej kokosowy, arganowy, jojoba lub też oliwa z oliwek. Wymieszaj tłuszcz z kilkoma łyżkami soli. Proporcje zależą od tego, jak mocny efekt ścierania chcesz osiągnąć. Im mniej oleju i więcej kryształków, tym peeling będzie ostrzejszy i bardziej intensywny. Po masażu ciała taką miksturą będziesz mieć cudownie gładką, miękką i nawilżoną skórę.

Z kolei rozpuszczając kryształki w ciepłej wodzie zafundujesz sobie relaksującą i zmiękczającą kąpiel do stóp.