Spis treści
Starość nie radość, młodość nie wieczność. To powiedzenie słyszał chyba każdy z nas. Istnieją jednak sposoby, by opóźnić procesy starzenia naszego organizmu. Jednym z dobrych nawyków jest dieta. Warto urozmaicić ją o ten owocowy sok, który stanowi istny eliksir "młodości". Ma wiele zalet. Dobry smak to dopiero początek! Najważniejsze jest to, że pozytywnie wpływa na nasz organizm i jest w stanie wspomóc nas w walce o "wieczną" młodość. Jak przyrządzić ten specyficzny napój i jakie ma właściwości prozdrowotne? Ich lista jest naprawdę długa! O co dokładnie chodzi? Przekonajcie się sami. Pijcie go latem, a zobaczycie pierwsze efekty, niemal natychmiastowo!
Dlaczego warto jeść owoce jagodowe?
Naturalny "eliksir młodości", idealny do picia latem
Wakacje stoją pod znakiem przepysznych, świeżych warzyw i soczystych owoców. Warto więc skorzystać z tego dobrotliwego czasu i przygotować swój organizm na resztę roku. Ważne są walory smakowe, ale również efekty, jakie daje picie tego soku. To istny eliksir młodości! O co konkretnie chodzi? Okazuje się, że remedium na przedwczesne starzenie i szereg dolegliwości, idealnie sprawdzi się sok z wiśni. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile niezbędnych witamin i minerałów dostarcza. W soku z wiśni znajdziemy nie tylko witaminę A, B oraz C, ale również żelazo, magnez, fosfor, potas czy wapń. Picie soku wiśniowego działa przeciwzapalnie i łagodzi ból. Świetnie sprawdzi się również po treningu, kiedy nasze mięśnie potrzebują regeneracji. Poleca się go również osobom, które cierpią na dnę moczanową. Sok z wiśni ma również mało kalorii. Działa odtruwająco i oczyszczająco.
Mało kto o tym wie, że w wiśniach zawarty jest również błonnik pokarmowy, który przyspiesza trawienie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Letnie temperatury działają na wiele osób tak, że nie mają one apetytu. Wiśniowy sok nie tylko wspiera układ sercowo-naczyniowy, ale wpływa również na polepszenie apetytu. Jego picie zaleca się również osobom, które zmagają się z dużą ilością złego cholesterolu. Sok z wiśni wprowadza do naszego organizmu równowagę kwasowo-zasadową. Wiśnie są źródłem melatoniny, a więc osoby, które borykają się z trudnościami w zasypianiu, będą mogły w końcu odsapnąć. To tylko niektóre z wielu właściwości soku z wiśni. W wiśniach zawarte są liczne przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki przed procesem starzenia. Uważać na ten sok powinny osoby, które uczulone są na zawarte w wiśniach salicylany oraz zmagające się z chorobą wrzodową żołądka.
Jak zrobić sok z wiśni?
Sok z wiśni można przygotować za pomocą sokownika lub sokowirówki. Na 1 kilogram wiśni przypada pół kilograma cukru. Im mniej cukru, tym lepiej dla naszego zdrowia. Owoce należy umyć i włożyć do naczynia, zasypać cukrem i poczekać, aż owoce puszczą sok. Cukier można dodać również do wyciśniętego soku. Przygotowując sok z wiśni w tradycyjny sposób, najpierw należy pozbyć się pestek. Ten proces nazywamy "drylowaniem" wiśni. Przygotowane owoce należy zasypać cukrem, odstawić do puszczenia soków, a następnie zagotować. Sok należy przelać do butelek i zakręcić. Najzdrowszym sokiem będzie ten bez dodatku cukru. Zamiast cukru można użyć ksylitolu lub erytrytolu. To o wiele zdrowszy zamiennik. Smacznego!