Woda brzozowa

i

Autor: Pixaby Woda brzozowa ma zbawienny wpływ na naszą cerę i włosy

Woda brzozowa

Ta woda to remedium na urodowe problemy. Doceniały go już nasze babcie

2024-03-11 16:23

Liczne właściwości prozdrowotne wody brzozowej były znane już naszym babciom. Produkt ten zyskał popularność na przełomie lat 60. i 70. Dziś znów wraca do łask, zwłaszcza wśród miłośniczek kosmetyków naturalnych. Jakie właściwości ma woda brzozowa i dlaczego warto włączyć ją do swojej pielęgnacyjnej rutyny?

Woda brzozowa uzyskiwana jest z soku brzozowego zwanego oskołą. Sok z brzozy uzyskuje się poprzez nacięcie pnia lub gałęzi drzewa (nie głębsze niż 4 cm) wczesną wiosną. Najlepszą porą na zebranie soku z brzozy jest przełom marca i kwietnia, kiedy drzewo nie ma jeszcze liści. Pozyskany sok z brzozy można przechowywać w lodówce do 3 dni. W przemyśle kosmetycznym wodę brzozową uzyskuje się z rozcieńczenia soku z alkoholem, który sprawia, iż można ją przechowywać znacznie dłużej.

Te Polki rozkochały w sobie światowe gwiazdy! Piękności, dla których głowę stracili popularni na całym świecie celebryci

Woda brzozowa właściwości

Właściwości prozdrowotne soku z brzozy znane były już w czasach zamierzchłych na terenie całej Słowiańszczyzny. Wykorzystywano go głównie w przypadku chorób układu moczowego, obrzęków sercowo-naczyniowych oraz problemów z nerkami. Sok z brzozy bogaty jest w witaminy (głównie te z grup C i B), minerały (cynk, magnez i potas) oraz antyoksydanty. Woda brzozowa ma właściwości oczyszczające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego zaczęto go szeroko wykorzystywać w przetwórstwie kosmetycznym w latach 60. i 70.

Woda brzozowa zastosowanie

Woda brzozowa ma zbawienny wpływ na nasze włosy. Stosowana na skalp wzmacnia cebulki i przyczynia się do porostu włosów, a także zapobiega ich wypadaniu. Poza tym działa na skórę głowy, dzięki czemu możemy pozbyć się nawracającego łupieżu oraz problemu z przetłuszczaniem się skóry głowy.

Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym woda brzozowa polecana jest również do codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli zmagacie się z przetłuszczającą się cerą, warto przemywać twarz preparatem zawierającym wodę brzozową. Nie tylko oczyści on skórę, ale pomoże regulować wydzielanie sebum. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pomoże również w przypadku podrażnienia i stanów zapalnych skóry czy wysypek. Woda brzozowa to również znakomite remedium na pierwsze zmarszczki oraz przebarwienia.

Jeśli chcecie poprawić kondycję swojej skóry i włosów, warto wprowadzić wodę brzozową do swojej codziennej pielęgnacji.