Problemy z pamięcią i koncentracją. Przyczyny, dieta i leczenie

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Problemy z pamięcią i koncentracją. Przyczyny, dieta i leczenie

2024-09-04 12:53

Problemy z pamięcią mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Dostrzegasz takie symptomy u siebie lub swoich bliskich? Zamiast panikować albo usiłować leczyć tę przypadłość na własną rękę, warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także zleci nieodzowne badania. Przeczytaj, co powoduje problemy z koncentracją i jak sobie z nimi radzić

Zaburzenia koncentracji nie są jedynie domeną uczniów i studentów. Ich przyczyną może być niezdrowy tryb życia, zła dieta i niedobory pokarmowe, stres, a także poważniejsze dolegliwości. Zanim sięgniesz po suplementy albo zaczniesz wyciągać pochopne wnioski na temat swojego zdrowia, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom, posiłkom oraz godzinom snu. Czasem kapryśny umysł usiłuje w ten sposób wysłać ważny sygnał, że czas zadbać o zdrowie, równowagę pomiędzy codziennymi obowiązkami i odpoczynkiem, a także rozszerzyć jadłospis o produkty bogate w minerały i witaminy. Przeczytaj, o czym świadczą problemy z pamięcią i skupieniem uwagi - w tym tekście znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Gonitwa myśli i luki w pamięci - co może być przyczyną tych problemów?

Rozkojarzenie w pracy czy zapominanie o drobnych szczegółach lub czynnościach może się zdarzyć każdemu. Jeżeli jednak taki stan trwa już od jakiegoś czasu lub co gorsza, nasila się, warto wziąć pod lupę swoje codzienne nawyki oraz tryb życia. Najczęstszą przyczyną dekoncentracji i problemów z pamięcią jest permanentny stres. Przewlekłe zdenerwowanie dotyka osób, które pracują pod presją czasu, nie dbają o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, prowadzą osiadły tryb życia, unikają ruchu, a także nie zapewniają sobie odpowiedniej dawki snu oraz odpoczynku.

Ten ostatni czynnik jest szczególnie istotny w kwestii radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Sen to dla mózgu czas na odpoczynek i regenerację. Jeżeli skracamy czas odpoczynku lub zupełnie go sobie odmawiamy, umysł nie jest w stanie poprawnie konsolidować zasobów pamięci, przetwarzać informacji, a także utrwalać danych i wspomnień.

Niebagatelny wpływ na prawidłową pracę mózgu ma także dieta. Monotonne posiłki, które nie dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, istotnie przyczyniają się do zaburzeń funkcji kognitywnych. Te zaczynają szwankować, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości witamin z grupy B, witaminy D oraz kwasów omega-3 - kluczowych w prawidłowej pracy układu nerwowego.

Zaburzenia koncentracji - te objawy powinny cię zaniepokoić

Zazwyczaj rozkojarzenie i problemy z pamięcią ustępują, gdy zaczynamy przestrzegać zasad zdrowego stylu życia i dbać o higienę snu. Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, a nawet zaczynają się nasilać, warto skonsultować je ze specjalistą. Szczególny niepokój powinny wzbudzić takie objawy, jak: luki w pamięci i nagłe epizody amnezji, problemy z wykonywaniem codziennych, prostych zadań, a także problemy ze zrozumieniem i przyswajaniem informacji.

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą sygnalizować poważne schorzenia, jak np. ADHD, zaburzenia lękowe, depresja, a także początki Alzheimera. Zaburzenia pamięci i rozkojarzenie wywołują także niektóre leki przeciwbólowe, antydepresyjne oraz środki nasenne.

Problemy z koncentracją i pamięcią - jak sobie z tym radzić?

Pierwszym krokiem w celu poprawy pracy umysłu jest zmiana stylu życia. Warto zadbać o to, by w diecie każdego dnia pojawiały się produkty bogate w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Podstawą dobrego zdrowia i sprawnej pracy mózgu jest także codzienny ruch. Nie należy też zapominać o równowadze pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, a także niezbędnej dawce snu i odpoczynku.

Pomocna w problemach z koncentracją jest także odpowiednia suplementacja. Korzystny wpływ na pracę mózgu mają preparaty zawierające kwasy omega-3, witaminę D i witaminy z grupy B. Przy zaburzeniach koncentracji warto także nauczyć się technik relaksacyjnych. Medytacja, joga, spokojne spacery czy ćwiczenia oddechowe to skuteczny sposób na rozładowanie napięcia i lepszy sen - a to z kolei ma ogromny wpływ na prawidłową pracę mózgu.

Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją