Problemy z cerą w wieku 30, 40 i 50 lat? Zobacz, co może być przyczyną

i

Autor: FreePik

URODA

Problemy z cerą w wieku 30, 40 i 50 lat? Zobacz, co może być przyczyną

2024-06-22 14:46

Wbrew pozorom, trądzik nie jest jedynie domeną nastolatek. Lata szkolne dawno już a tobą, a cera dalej strajkuje i pojawiają się na niej pryszcze? Przyczyna może tkwić w niewłaściwej pielęgnacji, złej diecie albo w hormonach. Przeczytaj po czym poznać, że borykasz się z trądzikiem wieku dorosłego, a także jak go diagnozować i leczyć.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

O trądziku zazwyczaj myślimy jak o koszmarze czasów dojrzewania. Dla wielu osób jest on jedynie przykrym wspomnieniem, ale istnieją też przypadki, gdy bolesne wypryski pojawiają się także w dorosłym życiu - nierzadko u osób dojrzałych. Trądzik wieku dorosłego stwarza problemy na wielu poziomach. Równocześnie z problematyczną skórą pojawia się także niska samoocena, kompleksy, brak pewności siebie i chęć wycofania się z życia towarzyskiego. Jeżeli taka sytuacja trwa przez długi czas, przygnębienie oraz izolacja mogą doprowadzić nawet do depresji.

Nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa. Specjalista z pewnością nie poprzestanie jedynie na preparatach przeciwzapalnych, ale zleci też komplet badań, które mogą być pomocne w ustaleniu przyczyny problemów skórnych.

Trądzik a zaburzenia hormonalne

Często okazuje się, że za kiepski stan skóry odpowiadają niektóre hormony. Należą do nich:

  • Androgeny - przede wszystkim testosteron, którego nadmiar powoduje nadreaktywność gruczołów łojowych. 
  • Estrogeny - nie tylko ich wzrost, ale i spadek może mieć negatywne skutki dla stanu i kondycji skóry
  • Progesteron - gwałtowny wzrost tego hormonu może powodować lekki obrzęk twarzy, a co za tym idzie – zamknięcie porów.
  • Hormony tarczycy - ich zaburzenia powodują przetłuszczanie się skóry, czego konsekwencją są zmiany trądzikowe i łojotokowe.
  • Hormony stresu - kortyzol i adrenalina mają ogromny wpływ na stan cery. Ten pierwszy przesusza skórę, z kolei adrenalina powoduje nadaktywność gruczołów łojowych.

Warto wykonać badania, które pokażą, czy w organizmie występuje nadmiar lub niedobór któregoś z hormonów. Terapia w kierunku wyrównania gospodarki hormonalnej z pewnością znacząco poprawi stan skóry.

Jesteś tym, co jesz, czyli dieta a wygląd i kondycja cery

O tym, jak duży wpływ na skórę mają spożywane przez nas produkty, z pewnością słyszeliśmy już na etapie dojrzewania. Największym wrogiem pięknej cery u nastolatków są oczywiście tłuste, słone i słodkie przekąski, dania typu fast food oraz czekolada i słodycze. Niestety, te same pokarmy mogą szkodzić także cerze dojrzałej, a tym samym powodować trądzik - nawet u osób w dojrzałym wieku. Ponadto, duży wpływ na cerę ma także częstotliwość posiłków. Jeżeli jemy nieregularnie i w dużych ilościach, może się to odbić na zdrowiu i wyglądzie cery.

W trosce o piękną skórę, warto wprowadzić do diety warzywa i owoce. Zawarte w nich minerały i witaminy mają korzystny wpływ na zdrowie skóry, działają przeciwzapalnie, zwalczają wolne rodniki, regulują wydzielanie sebum, dbają o barierę hydrolipidową i zapobiegają przesuszeniu cery, co także może prowadzić do zmian trądzikowych i ropnych wykwitów.