Oddawanie krwi - ZASADY tego niesamowitego czynu, interesują wiele osób. Kto może zostać dawcą krwi? Jakie są przeciwskazania do oddawania krwi? Dawcą krwi może zostać prawie każdy, jednak aby to zrobić, należy spełnić szereg niezbędnych warunków. Przede wszystkim dawcą może być osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg, lecz w wyjątkowych przypadkach krew może oddać także osoba powyżej 65. roku życia. Co ciekawe, mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety nie częściej niż 4 razy. Warto również wiedzieć, że oddawanie krwi ma pewne przeciwwskazania, które powodują stałą dyskwalifikację, bądź czasową i można o nich przeczytać na stronie: krwiodawcy.org/dyskwalifikacje.
To jednak nie koniec. Wiele osób zastanawia się także, ile dni wolnego jest za oddanie krwi? Każdemu dawcy za oddanie krwi lub jej składników, przysługuje 2 dni wolnego - pierwszy w dniu oddania oraz drugi w dniu następnym.
Przeciwwskazania do oddawania krwi
Nie wyprodukujemy jej w najnowocześniejszym laboratorium, a jej jedynym źródłem jest człowiek. Mowa o krwi, której już za chwile, jak zwykle przed wakacjami zacznie brakować. Gościem podcastu SuperZdrowi jest Michał Szostek - kierownik Działu Dawców i Pobierania z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Z tej rozmowy dowiecie się między innymi:
- jak na chwilę obecną wygląda sytuacja w bankach krwi?
- kto może zostać dawcą krwi?
- czego nie powinniśmy robić przed oddawaniem krwi?
- ile czasu może zajmuje wizyta w punkcie krwiodawstwa?
- co bada u nas lekarz podczas kwalifikacji do oddania krwi?
- z jakich powodów najczęściej dawcy są wykluczani?
Tej rozmowy nie można przegapić! Kliknij play i posłuchaj jej poniżej.
Listen to "Krwiodawstwo - wszystko co powinniście wiedzieć o oddawaniu krwi." on Spreaker.Polecany artykuł: