lekarz

i

Autor: pixabay.com

Małpia ospa - co to jest i jak się objawia? Fakty które warto znać!

2022-06-03 13:47

Małpia ospa to choroba wirusowa, która endemicznie występuje w Afryce Środkowej i Zachodniej. W ostatnim czasie jest o niej naprawdę głośno, a to wszystko dlatego, że zachorowania zostały odnotowane także w Europie. Czy małpia ospa dojdzie do Polski? Co to jest i jak rozpoznać chorobę? O tych faktach warto wiedzieć!

Małpia ospa - co to jest? Jak rozpoznać chorobę? W jaki sposób można się zarazić? Takie i wiele innych pytań, pojawia się w głowie niejednej osoby. Małpia ospa to rzadka zakaźna choroba odzwierzęca, której nosicielami są przede wszystkim gryzonie i małpy, ale także wiewiórki, szczury czy też popielice. Endemicznie występuje głównie w Afryce, w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych, jednak coraz częściej słyszy się o przypadkach w Europie. Czy małpia ospa dotrze również do Polski? Na ten moment ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, jednak wiemy, że Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia na wypadek wybuchu epidemii małpiej ospy w naszym kraju.

W jaki sposób można zarazić się małpią ospą? Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z krwią, płynami ustrojowymi lub zmianami skórnymi chorego zwierzęcia bądź człowieka, a także z powierzchnią lub materiałem, który został nim skażony. Jakie są objawy tej choroby?

Sonda
Czy myślisz, że małpia ospa dotrze do Polski?

Małpia ospa - OBJAWY u dzieci i dorosłych

Małpia ospa jest mniej zaraźliwa niż koronawirus, ale bardziej obciążająca organizm niż ospa wietrzna. Jak się objawia? W pierwszym stadium występuje między innymi gorączka i towarzyszące jej bóle mięśni, głowy, pleców, a także osłabienie i kaszel. Mogą wystąpić także dreszcze oraz ból gardła. Po 1-3 dniach pojawia się wysypka, która może pokrywać całe ciało. Początkowo na skórze pojawiają się plamiste wykwity zmieniające się w pęcherze, a następnie w krosty.

Chcesz dowiedzieć się więcej o małpiej ospie? Jak lekarze radzą podchodzić do tej choroby i czy czeka nas epidemia? Posłuchaj podcastu, który znajduje się poniżej. Dr Michał Sutkowski prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego, opowie o tym dlaczego nie warto panikować i nie tylko! Obok tej rozmowy nie można przejść obojętnie.

ZOBACZ TAKŻE: Małpia ospa - pierwsze objawy i ryzyko zakażenia. Co powinno cię zaniepokoić?

Listen to "Małpia ospa - co o niej wiem i dlaczego nie warto panikować? Dr. Michał Sutkowski" on Spreaker.