DOM

Konwalie to symbol wiosny. Jak o nie dbać, by stały w wazonie dłużej?

2024-04-29 10:57

Wraz z początkiem maja w powietrzu unosi się upajający zapach konwalii. Piękna pogoda sprawiła, że w niektórych miejscach można było je spotkać znacznie wcześniej. Obecnie białe kwiatki są już w pełnym rozkwicie i stanowią piękną ozdobę leśnych łąk i trawników. Bukiecik konwalii będzie przyjemnym, wiosennym akcentem w twoim mieszkaniu. Jak o nie dbać, by cieszyły oczy znacznie dłużej?

Konwalie to drobne, białe kwiatki o intensywnym, słodkim aromacie. W naturze kwitną na terenie Europy i Azji, ale istnieją też odmiany, które rosną w Ameryce Południowej. Nie bez powodu konwalie nazywane są leśnymi kwiatami – tam występują w największych skupiskach. Jednak można je spotkać także w parkach i w ogrodach. Okres kwitnienia konwalii przypada na koniec kwietnia i zazwyczaj trwa do połowy maja.

Jeżeli wybierzesz się na spacer, możliwe że spotkasz je już w pełnym rozkwicie. Bukiecik konwalii sprawi ci wiele radości i będzie piękną, cudownie pachnącą ozdobą mieszkania. Jednak żeby kwiaty zachowały świeżość i piękny wygląd przez wiele dni, warto wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Przeczytaj nasz poradnik – wyjaśniamy, jak dbać o konwalie, żeby stały w wazonie przez długi czas.

Jak dbać o cięte konwalie?

Żeby konwalie stały w jak najdłużej, należy często zmieniać wodę w wazonie. Ich żywot przedłuży też odżywka Chrystal, często dołączana do bukietów w sklepach. Możesz ją także kupić w większości kwiaciarni. Konwalie nie lubią nasłonecznienia, dlatego najlepiej postawić je w zacienionym, przewiewnym miejscu. Zanim umieścisz je w wazonie, podetnij końcówki. Upewnij się też, że w wodzie nie ma liści - ich gnicie spowoduje, że kwiaty szybko zmarnieją.

Konwalie – o tym warto wiedzieć

Konwalie są bardzo popularnym dodatkiem do bukietów okolicznościowych, a także wiązanek komunijnych i ślubnych. We Francji i w Belgii panuje zwyczaj wręczania tych kwiatów z okazji 1 maja.

Warto pamiętać że konwalie są roślinami o silnie trujących właściwościach – zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Po każdym kontakcie z tymi kwiatami należy umyć ręce. Lepiej nie stawiać konwalii na kuchennym stole, żeby kwiaty nie dostały się do posiłków. Umieść wazon z kwiatami tak, żeby nie miały do niego dostępu dzieci, ani domowe pupile. Intensywny zapach konwalii może utrudniać zasypianie, dlatego nie radzimy trzymać ich w sypialni. Najlepszym miejscem będzie przewiewny salon. Kwiaty będą miały tam dużo powietrza, a ich urokliwy wygląd z pewnością wprowadzi przyjemny, wiosenny klimat do twojego wnętrza.

Efektowny trend: wiszące kwiaty
Źródło: Konwalie to symbol wiosny. Jak o nie dbać, by stały w wazonie dłużej?