obgryzanie paznokci, dziecko

i

Autor: canva

PATENT NA... PAZNOKCIE

Jak przestać obgryzać paznokcie? Zawodne triki dla dzieci i dorosłych

2024-04-05 13:50

Obgryzanie paznokci to nawyk, którego ciężko jest się pozbyć. Niestety może być on bardzo szkodliwy nie tylko dla zdrowia i kondycji paznokci, ale także skórek, które są wokół nich. Jeśli chcesz przerwać ten nawyk, mamy dla Ciebie kilka skutecznych porad. Mowa tu nie tylko o osobach dorosłych, ale także i dzieciach.

Spis treści

  1. Obgryzanie paznokci - PRZYCZYNY
  2. Jak przestać obgryzać paznokcie? PORADY

Obgryzanie paznokci to nawyk, który rozwija się nie tylko dzieci, ale także dorosłych. W psychologii nazywany jest onychofagią i zaliczany jest do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Niepozorny nawyk, może być niestety bardzo niebezpieczny. Obgryzanie paznokci może doprowadzić nie tylko do fizycznego uszkodzenia płytki paznokcia, ale także do nieodwracalnych zmian w ich wyglądzie i poważnych infekcji, z którymi później trzeba się dość długo borykać. Często wizyty u dermatologa, drogie preparaty i leki - chyba tego nie chcemy? Jeśli Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich dotyka ten problem, przychodzimy z pomocą i podpowiadamy jak przestać obgryzać paznokcie.

Radio Eska: Edyta Jungowska jako Bożenka z Na dobre i na złe skradła serca milionów widzów! Dlaczego zniknęła z show-biznesu?

Obgryzanie paznokci - PRZYCZYNY

Obgryzanie paznokci to szkodliwy nawyk, który może mieć różnorodne przyczyny. Oto kilka czynników, które mogą przyczyniać się do takiego zachowania, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych:

  • Stres i napięcie:

Jednym z najczęstszych powodów obgryzania paznokci jest stres i napięcie. Ludzie często obgryzają paznokcie, ponieważ w taki sposób radzą sobie z emocjonalnymi trudnościami lub uczuciem niepokoju.

  • Nuda:

Obgryzanie paznokci może być także reakcją na nudę. W sytuacjach, gdy jest się znudzonym, ludzie często sięgają po różne nawyki, a obgryzanie paznokci może być jednym z nich.

  • Nawyki z dzieciństwa:

Osoby, które miały nawyk obgryzania paznokci w dzieciństwie, mogą utrzymywać ten zwyczaj w dorosłym życiu. Nawyki kształtują się często w młodym wieku i mogą trwać przez wiele lat.

  • Zaburzenia psychiczne:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) czy trichotillomania (nawyk wyciągania włosów), mogą być bardziej podatne na obgryzanie paznokci.

  • Niedobory pokarmowe:

Braki w diecie, zwłaszcza niedobór niektórych witamin i minerałów, mogą wpływać na stan paznokci, sprawiając, że stają się one łamliwe i słabe. To z kolei może zwiększać pokusę do obgryzania.

  • Przemęczenie:

Zmęczenie fizyczne i psychiczne może prowadzić do różnych nawyków, w tym właśnie do obgryzania paznokci.

  • Zły nawyk kopiowania:

Okazuje się, że niekiedy obgryzanie paznokci może być wynikiem naśladowania lub podążania za przykładem innych osób w otoczeniu, szczególnie w młodym wieku.

  • Zły stan paznokci:

Jeśli paznokcie są suche, kruche, czy mają nierówności, osoba taka może być bardziej skłonna do ich obgryzania, nawet nieświadomie.

  • Brak świadomości nawyku:

Niektórzy ludzie obgryzają paznokcie nieświadomie, zwłaszcza gdy skupiają się na innych czynnościach, takich jak oglądanie telewizji, czytanie czy przeglądanie telefonu.

ZOBACZ TAKŻE: Brunetka, blondynka, ruda - co oznacza Twój kolor włosów? Będziesz w szoku!

Jak przestać obgryzać paznokcie? PORADY

Zastanawiasz się jak przestać obgryzać paznokcie? Tego nawyku można pozbyć się w łatwy sposób, jednak wymaga on chęci i zaangażowania. Jednym z najpopularniejszych sposobów na obgryzanie paznokci jest tzw. gorzki paluszek. Jest to płyn, który bez problemu można zakupić w każdej aptece. Gorzki paluszek, jak sama nazwa mówi to gorzki (bardzo gorzki!) płyn przeciw obgryzaniu paznokci, który ułatwia także nawyk ssania palca i obgryzania skórek.

Sprytnym sposobem na zahamowanie silnej pokusy obgryzania paznokci jest także smarowanie płytki i skórek aloesem. Nie dość, że możemy pozbyć się nawyku, to jeszcze odżywimy swoje paznokcie. Kolejnym trikiem jaki możemy zastosować, to wybranie się do kosmetyczki. Podczas takiej wizyty możemy zafundować sobie hybrydę, której na pewno będzie nam szkoda gryźć. Obgryzania paznokci może występować w przebiegu nerwicy lub innych przypadłości na tle psychicznym. W tym celu warto wybrać się do specjalisty, np. psychologa.

Jak już wyżej wspominaliśmy, stres jest jedną z przyczyn kompulsywnego obgryzania paznokci. Warto zadbać o wyciszenie, znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, które będzie sprawiało nam radość, a także zadbać o odpowiednią suplementację. Szczególnie istotne dla kondycji płytki paznokcia są witaminy C i z grupy B, A, E i D3. Na walkę ze stresem mogą przydać się także ziołowe herbatki uspokajające - melisa lub rumianek.