Opryszczka to niechciany gość, który pojawia się na naszych ustach. Jak się go pozbyć? Co zrobić żeby opryszczka szybko zniknęła? Opryszczka wargowa jest dosyć nieprzyjemną dolegliwością. Nie dość, że stanowi problem natury estetycznej, to potrafi być bardzo bolesna. Osoby mające opryszczkę czują dyskomfort i zawstydzenie, a dodatkowo mają ochotę ją wydrapać. Z jakiego powodu robi się opryszczka na ustach? To dość ciekawe pytanie i odpowiedzi jest kilka. Wirusem opryszczki można zarazić się drogą kropelkową (poprzez ślinę, dotknięcie rany, kontakt z jamą ustną lub nawet korzystanie z tych samych sztućców, bądź kubków). Opryszczka na ustach może zjawić się także w momencie osłabienia odporności organizmu. Za pojawienie się jej na ustach odpowiedzialny jest wirus HSV i choć opryszczka nie jest groźna, warto o nią odpowiednio zadbać.
Sposób na opryszczkę - jak pozbyć się jej w jeden dzień?
Jak pozbyć się opryszczki z ust w jeden dzień? Okazuje się, że można zrobić to nie tylko odpowiednimi produktami z apteki, ale także domowymi sposobami. Opryszczka wargowa w początkowym stadium przyjmuje postać swędzącego zaczerwienienia i właśnie to powinno być naszym pierwszym sygnałem i momentem, kiedy powinniśmy o nią zadbać. Gdy czujesz pierwsze swędzenie możesz zastosować zapobiegawczo produkty z apteki przeznaczone do leczenia opryszczki. Idealnie sprawdzi się maść, która w składzie ma acyklowir i hydrokortyzon. Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym, natomiast hydrokortyzon zmniejsza obrzęk i hamuje procesy immunologiczne. Na opryszczkę możemy użyć także specjalnych plastrów, posmarować zaczerwienione miejsce sztyftem lub zażyć tabletki polecone przez lekarza, bądź farmaceutę. Na opryszczkę idealnie sprawdzi się także pasta cynkowa.
ZOBACZ TAKŻE: Masz dołeczki w policzkach, piegi lub pieprzyka przy ustach? Sprawdź co to oznacza!
Domowe sposoby na opryszczkę
Jest wiele domowych sposobów na opryszczkę, jednak należy pamiętać, że aby pozbyć się jej szybko, należy równie szybko zareagować. Jeżeli nie mamy w domu nic z apteki na wirusa opryszczki i nie możemy wyjść na szybkie zakupy, przydatne będą domowe sposoby. Jednym z nich jest patent z miodem. Okazuje się, że posmarowanie nim opryszczki, skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Oto inne domowe sposoby na opryszczkę:
- cebula i czosnek – te dwa nielubiane przez wiele osób warzywa, są naturalnym i bezpiecznym sposobem na opryszczkę, które wykazują działanie przeciwwirusowe. Wystarczy na kilka minut przyłożyć do pęcherzyka przekrojoną cebulę lub ząbek czosnku, a rozwój opryszczki zahamuje.
- cytryna - kwaśna cytryna również może być sposobem na opryszczkę, bowiem wykazuje działanie przeciwwirusowe. Podobnie jak w przypadku cebuli, wystarczy przyłożyć przekrojony kawałek do ust, by zniwelować swędzenie (można stosować kilka razy dziennie)
- czarna herbata - działa przeciwwirusowo i ściągająco. Aby pozbyć się szybko opryszczki, należy przykładać ciepłą (nie gorącą) torebkę herbaty do zaczerwienienia. Ważne jest, aby torebka była ze świeżego naparu i wtedy można przykładać ją kilka razy.
- melisa, szałwia, rumianek, mięta - herbatki ziołowe są nie tylko dobre dla naszego żołądka i jelit, ale także idealnie sprawdzą się w leczeniu opryszczki. Wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, a szczególnie melisa, której właściwości zostały potwierdzone przez badania naukowe. Do chorego miejsca wystarczy przyłożyć dobrze odsączoną torebkę herbaty ziołowej, bądź maczać gazę w wodnym wyciągu z danego zioła.
- aloes – miąższ aloesu przyspiesza proces gojenia opryszczki. Należy przeciąć liść aloesu i wycisnąć z niego miąższ, a następnie przyłożyć delikatnie do rany
- ocet i spirytus salicylowy - delikatne przecieranie wirusowej zmiany, możemy zrobić też wacikiem nasączonym octem lub spirytusem salicylowym
- olejek z dziewa herbacianego - jest odkażający, przeciwwirusowy i wspiera gojenie ran. Można zaaplikować go przy pomocy wacika, jednak lepszym sposobem jest zmieszanie go z kremem i wmasowanie w ranę
- pasta do zębów z fluorem - pasta zasusza opryszczkę, a fluor zakłóca działanie wirusa. Tę metodę stosuje się jednak częściej w momencie, gdy opryszczka jest już mocno widoczna na ustach.
Ważne! Pamiętaj aby zawsze stosować wszelkie okłady i maści delikatnie. Wychodzenie za ranę spowoduje rozsianie wirusa na inne części ust lub co gorsze, twarzy.
Polecany artykuł: