Jak poradzić sobie z bólem brzucha? Jest na to kilka niezawodnych sposobów. Ból brzucha to mało przyjemna dolegliwość, która przychodzi do nas niespodziewanie. Pojawia się w różnych momentach i może mieć różne przyczyny. Przejedzenie, zjedzenie czegoś ciężkiego lub nieświeżego. Innym razem bóle świadczą o problemach z układem trawiennym, natomiast kobiety co miesiąc muszą mierzyć się z bólami menstruacyjnymi. Gdy zaboli nas brzuch w pierwszej kolejności sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Niestety mimo iż potrafią wyciszyć ognisko, to w dużym stopniu obciążają nasz żołądek. Co zrobić by szybko przestał boleć brzuch? Jest na to kilka niezawodnych, domowych sposobów.
ZOBACZ TAKŻE: Jak schudnąć z brzucha? Te nawyki szybko ci to ułatwią
Sposoby na ból brzucha - co pomaga?
Ból brzucha pojawia się nie tylko po zjedzeniu czegoś ciężkiego lub nieświeżego. Takie objawy mogą pojawić się przez stres, pośpiech podczas jedzenia, a także w momencie gdy mamy problemy z żołądkiem lub jelitami. Jak szybko pozbyć się bólu brzucha? Oprócz tabletek przeciwbólowych są na to domowe sposoby. Pierwszą podstawową zasadą jest odpowiednie nawadnianie i ruch. Kiedy organizm jest odwodniony, konsystencja kału jest sucha i twarda, dlatego możemy mieć zaparcia i trudności w jego oddaniu, co może skutkować bólem brzucha. Ważna jest także aktywność fizyczna, ponieważ ruch poprawia pracę jelit. Wiele osób na ból brzucha stosuje też masaż rozluźniający, który poprawia perystaltykę i ułatwia oddanie kału.
To nie wszystkie domowe sposoby na ból brzucha. Gdy pojawia się niechciana dolegliwość, możemy zastosować jeden z poniższych sposobów:
- napar z mięty pieprzowej pomaga przy uczuciu pełności
- mięta wykazuje działanie żółciopędne i wiatropędne
- olejek z mięty przynosi ulgę przy wzdęciach i działa rozkurczowo
- napar z glistnika jaskółczego ziela pomocny jest przy wrzodach żołądka i ma właściwości rozkurczowe
- herbatka z szałwii lekarskiej jest idealna na bóle miesiączkowe, wzdęcia i niestrawność
- ocet jabłkowy pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, świetnie radzi sobie ze wzdęciami
- ciepłe okłady to idealny sposób na bóle miesiączkowe. Ciepła woda przelana do termofora działa cuda i przynosi ulgę kobietom
- rumianek ma właściwości przeciwbakteryjne i rozkurczające mięśnie gładkie, więc jest idealną herbatką na ból brzucha
- melisa pomaga rozluźniać mięśnie gładkie jelit