dentysta

i

Autor: pixabay.com

Dentofobia - co to jest? Jak dbać o zęby i co warto wiedzieć o pastach?

2022-08-19 12:00

Okazuje się, że z dentofobią, czyli lękiem przed leczeniem stomatologicznym, według badań Fundacji Dr Laskus zmaga się aż 33% Polaków! Skąd wziął się lęk przed dentystą i jak sobie z nim poradzić? Jak dbać o zęby i co warto wiedzieć o pastach, którymi szczotkujemy nasze szkliwo? Te informacje mogą przydać się każdemu!

Dentofobia to lęk przed wizytą u stomatologa. Dlaczego tak się dzieje? Czy da się wyleczyć ten strach? Wiele osób na samą myśl o wizycie u dentysty po prostu drży ze strachu. Według zrealizowanych w 2021 roku badań Fundacji Dr Laskus, na dentofobię cierpi nawet co trzeci Polak. Co gorsza w tej grupie aż 13% respondentów wskazało, że strach przed wizytą jest dla nich paraliżujący, a 42% wyraźnie obawia się leczenia. Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? Po pierwsze pacjenci powinni mówić od razu o swoich obawach. Po drugie dzisiejsze gabinety stomatologiczne, mają wiele udogodnień, dzięki którym możemy czuć się bardzo komfortowo. Po trzecie - w tym temacie ważna jest edukacja, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Od najmłodszych lat należy uświadamiać je jak ważne jest posiadanie zdrowych zębów i do czego prowadzą zaniedbania w tym obszarze. Jak w takim razie dbać o uzębienie? Jakie pasty należy wybierać?

Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?

Sonda
Czy przeraża Cię wizyta u dentysty?

Szkodliwe pasty do zębów

Pasta do zębów, płyn do płukania ust, nić dentystyczna i szczoteczka - to cztery produkty, dzięki którym możemy uchronić się przed próchnicą i sprawić, że nasz uśmiech będzie piękny i świeży. Na rynku istnieje jednak wiele past do zębów, które mają przeróżne składy. Jakie są najlepsze dla naszego szkliwa? Okazuje się, że są to substancje ścierne i polerujące. Mowa o takich odczynnikach jak: węglan wapnia, wodorotlenki wapnia i magnezu, tlenek krzemu, które są najważniejszym elementem. Pozwalają oczyścić szkliwo z biofilmu bakteryjnego i płytki nazębnej, usunąć delikatne przebarwienia oraz zadbać, by powierzchnia zębów była gładka, dzięki czemu późniejsze osadzanie się bakterii jest trudniejsze.

Chcecie dowiedzieć się więcej ciekawostek na temat dentofobii, paradontozy i past do zębów? Koniecznie posłuchajcie rozmowy ze stomatologiem, która znajduje się poniżej.

Listen to "Dentofobia - walczymy z lękiem przed dentystą! [SuperZDROWI]" on Spreaker.