Wyglądem przypomina jagody. Ma orzeźwiający, słodko - kwaśny smak. Doskonale sprawdza się w wypiekach, dżemach i konfiturach, ale śmiało można jeść ją samodzielnie, jako zdrową przekąskę. Czarna porzeczka to niedoceniany i często pomijany owoc. Zupełnie niesłusznie, bo skrywa w sobie cenne składniki odżywcze. W czarnej porzeczce znajdziemy dużo witaminy C, a także witaminy B1, B2, B6, beta-karoten, witaminę E, żelazo, wapń, magnez i potas. Oto najważniejsze powody, dla których warto jeść te owoce jak najczęściej.
Jest nieoceniona w profilaktyce nowotworów
Porzeczki - nie tylko czarne, ale także czerwone - zaliczane są do grupy pokarmów najskuteczniej zwalczających komórki nowotworowe. Sekretem ich działania jest duża zawartość antyoksydantów. Jedzenie surowych lub suszonych owoców znacząco zmniejsza ryzyko powstawania raka. Dodatkowo czarne porzeczki wzmacniają organizm i usprawniają mechanizm układu odpornościowego.
Obniża ciśnienie krwi i wzmacnia serce
Czy owoce mogą zwalczać nadciśnienie i zapobiegać schorzeniom układu sercowo - naczyniowego? Tak, a czarna porzeczka zdecydowanie zalicza się do tej grupy. Te cenne właściwości to zasługa antyoksydantów i kwasów fenolowych, które mają udowodnione działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzawałowe. Ponadto, porzeczki mają dużą zawartość błonnika, który reguluje pozom cukru i cholesterolu we krwi.
Pozytywnie wpływa na wzrok
Nie bez powodu ekstrakt z czarnej porzeczki często pojawia się w suplementach i kroplach do oczu. Owoc ten jest prawdziwym przyjacielem zdrowego wzroku. Jeżeli spędzasz długie godziny przed komputerem, dużo czytasz albo cierpisz na suchość oczu, jedzenie czarnych porzeczek oraz wyroby na bazie tych owoców mogą ci pomóc. Składniki odżywcze zawarte w czarnej porzeczce chronią także przed groźnymi chorobami oczu, jak np. jaskra czy zaćma.
Łagodzi dolegliwości jelit
Nasze babcie stosowały czarną porzeczkę przy zatruciach, biegunkach i bólach brzucha. Warto brać z nich przykład, bo owoce porzeczki mają nieoceniony wpływ na florę bakteryjną i pracę jelit. Zawarte w nich garbniki dobroczynnie wpływają na błonę śluzową żołądka i jelit, a także hamują rozwój drobnoustrojów. Jedzenie czarnej porzeczki chroni przed groźnymi bakteriami przewodu pokarmowego, jak np. E. coli. Sięgaj po ten owoc śmiało przy biegunce, skurczach i bólach wątroby, nerwicy żołądka, a także przy nieżycie układu trawiennego. Gwarantujemy, że przyniosą szybką ulgę.