Żółty pył na samochodzie. Co to takiego? Jak się pozbyć uporczywego nalotu?

i

Autor: Archiwum

Żółty pył na samochodzie. Co to takiego? Jak się pozbyć uporczywego nalotu?

2022-05-20 11:21

Żółty pył na samochodzie zaczyna się pojawiać na samochodach, parapetach i oknach już w okolicy maja. Niekiedy bywa nieznośny, a przecieranie go nie przynosi żadnych efektów. Co to takiego? Dlaczego żółty pył osadza się na samochodzie? Jak go zmyć i czy jest groźny dla nas?

Na naszych samochodach i parapetach zaczyna pojawiać się żółty pył. Bywa nieznośny ponieważ osadza się dosłownie na wszystkim. Pył może pojawić się nawet na ubraniach suszonych na balkonie. To samo, rzecz jasna ma się z oknami, których mycie najlepiej odłożyć w czasie, ponieważ skoro zabrudzenia już się pojawiły, to możemy być pewni, że pojawią się znowu i to w niedługim czasie! Jak pozbyć się pyłu z samochodu i co to takiego? Do kiedy pył będzie się osadzał? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Perełki motoryzacji zaparkowały przed bydgoskim Torbydem

Żółty pył na samochodzie. Co to takiego?

Żółty pył nie oznacza piasku znad Sahary a jedynie, że drzewa iglaste w naszym sąsiedztwie zaczynają pylić. Żółte zabrudzenia spowodowane są pyłkiem z drzew, a zwłaszcza z sosny. Każdego roku pojawia się już w okolicy maja, a ustaje dopiero w połowie czerwca.

Okres pylenia swój punkt kulminacyjny ma w drugiej połowie maja. Gdy wszystko zabrudzone jest żółtym pyłem, bywa to męczące i drażniące. W dodatku zabrudzenia wcale nie są łatwe do usunięcia.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe święto w Polsce. 2 maja będzie dniem wolnym DLA WSZYSTKICH?

Żółty pył na samochodzie. Jak się pozbyć uporczywego nalotu?

W przypadku samochodów, jedynym przepisem na skutecznie pozbycie się pyłu to częste wizyty na myjni bezdotykowej. Przecieranie zabrudzenia morką szmatką nie da oczekiwanego efektu, a jedynie rozmaże brud po karoserii samochodu.

Żółty pył. Czy jest groźny dla zdrowia?

Początek okresu pylenia drzew iglastych to maj i trwa do końca miesiąca, a czasem nawet do połowy czerwca. W tym czasie szczególnie mogą to odczuć alergicy. Wysokie stężenie pyłu w powietrzu może powodować podrażnienie błon śluzowych nosa i doprowadzić do uporczywego kataru.

Źródło: Żółty pył na samochodzie. Co to takiego? Jak się pozbyć uporczywego nalotu?