Zmiany w urlopach 2022. DODATKOWE dni wolnego jeszcze w tym roku?

i

Autor: Pixabay

Zmiany w urlopach 2022. DODATKOWE dni wolnego jeszcze w tym roku?

2022-01-27 9:39

Zmiany w urlopach w 2022 roku spowodowane są unijną dyrektywą nazywaną work-life-balance. Do sierpnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest zobowiązane wprowadzić nowe przepisy, które dadzą nam więcej dni wolnych. Na zmianach najwięcej skorzystają polskie rodziny. Czego dotyczą nowe przepisy? Co się zmieni?

Do sierpnia 2022 roku w Polsce zacznie obowiązywać dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, czyli tzw. dyrektywa work-life-balance. UE wymusza wprowadzenie przepisów jeszcze w tym roku. To przyniesie sporo zmian w urlopach Polaków, a szczególnie tych, którzy w najbliższym czasie spodziewają się narodzin, bądź adopcji dziecka. Rodzice dostaną bowiem dodatkowe dni wolnego, mimo że nasze prawo przewiduje i tak długą przerwę od pracy po pojawieniu się dziecka. Na zmianach najwięcej zyskają ojcowie. Unijne przepisy w teorii mają umożliwić rodzicom pozostanie aktywnym zawodowo mimo życiowych i ważnych dla nich zmian. Co dokładnie się zmieni? Na ile dodatkowych dni wolnego mogą liczyć Polacy? Szczegóły znajdziecie poniżej!

CZYTAJ TAKŻE: Testy na covid w aptekach od 27 stycznia. Czy farmaceuci SĄ GOTOWI?! Jest wykaz aptek!

Zmiany w urlopach 2022. DODATKOWE dni wolnego dla rodziców

Najważniejsze zmiany jakie zostaną wprowadzone unijną dyrektywą work-life-balance bez wątpienia dotyczą rodziców. Co się zmieni? Na przykład to, że każdemu z rodziców, zarówno mamie jak i tacie mają przysługiwać dwa miesiące urlopu rodzicielskiego, które nie podlegają przeniesieniu. Dlatego np. świeżo upieczony ojciec nie będzie mógł zrzec się wolnego na konto matki. Jeżeli ich nie wykorzysta, dodatkowe wolne przepadnie. Dotychczas na tego typu dni wolnego mogły liczyć wyłącznie matki.

Zmienią się także przepisy dotyczące urlopu na tak zwaną „opiekę nad dzieckiem”. Obecnie ze względów medycznych, możemy wziąć 16 godzin wolnego. Dzięki dyrektywie ten czas wydłuża się do 5 dni i dodatkowo poszerza krąg osób, które mogą z niego skorzystać na innych członków gospodarstwa domowego.

Kierowcy na celowniku policyjnego drona! Gigantyczne mandaty
Sonda
Ile zostało ci dni urlopowych z 2021 roku?
Źródło: Zmiany w urlopach 2022. DODATKOWE dni wolnego jeszcze w tym roku?