Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Zmiany w L4 – ZUS walczy z długimi i „fałszywymi” zwolnieniami lekarskimi

2021-11-15 11:05

Od 1 stycznia 2022 zmianie ulegnie sposób obliczania tzw. okresu zasiłkowego. Jeśli zdarza Wam się dużo chorować to ta zmiana, może być dla Was istotna, bo nowe zasady mogą spowodować, że utracicie prawo do zasiłku chorobowego. Co się zmieni od 1 stycznia, przeczytacie poniżej.

Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2022 roku

ZUS informuje, że reforma zwolnień lekarskich jest wynikiem odpowiedzi na postulaty pracodawców, którzy skarżyli się, że ich pracownicy często nadużywają zwolnień lekarskich, biorąc nieprawdziwe L4. Dane zebrane przez Conperio Indeks za 2020 rok wskazywały 2,5-krotny przyrost nieuczciwych zwolnień względem 2019 roku. Zdarzało się, że pracownicy brali zwolnienie lekarskie by wyjechać na wakacje lub zrobić remont – ZUS już zapowiedział ostrzejsze kontrole osób przebywających na L4. Ale nie są to jedyne zmiany.

W przyszłym roku zmienią się także zasady pobierania zasiłku chorobowego. Pierwszą istotną zmianą jest fakt, że świadczenie po utracie pracy będzie można pobierać nie przez 182 dni jak dotychczas, lecz tylko przez 91 dni. Bez zmian pozostanie czas niezdolności do pracy w przypadku ciąży lub gruźlicy – i nadal wynosił będzie 270 dni.

Co więcej, zgodnie z nowelizacją przepisów, aby odnowić prawo do kolejnej płatnej nieobecności w pracy, potrzebny będzie 60-dniowy okres przerwy w L4. Pracownik będzie musiał w tym czasie wrócić do zawodu. ZUS zwraca uwagę, że od stycznia nie będzie mieć znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy przed i po przerwie. Przerwa będzie liczona tak samo, bez względu na to czy chodzi o te same choroby, czy różne.

Warto pamiętać, że „wypalenie zawodowe” zostało już uznane za jedną z chorób cywilizacyjnych związanych ze stresem. Od 1 stycznia 2022 roku lekarz wypisze ci na nie zwolnienie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W formie 24: nawyki żywieniowe i geny
Źródło: Zmiany w L4 – ZUS walczy z długimi i „fałszywymi” zwolnieniami lekarskimi