Zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024. Jak i o której je oglądać? Wszystko, co trzeba wiedzieć!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

NAUKA

Zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024. Czy będzie widoczne w Polsce? To trzeba wiedzieć!

2024-04-08 9:08

Zaćmienie Słońca w kwietniu 2024 nastąpi już w drugim tygodniu tego miesiąca! To niezwykłe zjawisko astronomiczne powstaje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Wyróżniamy zaćmienia częściowe lub całkowite. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o niezwykłym zjawisku?

Zaćmieniami Słońca i Księżyca ludzkość zafascynowana była od zarania dziejów. Pierwszy obraz przedstawiający zaćmienie Słońca  pochodzi z 3340 r. p.n.e! W tym roku dojdzie do niego aż dwa razy. Pierwsze obejrzeć będzie można w poniedziałek 8 kwietnia, drugie - zaćmienie Słońca obrączkowe - dopiero pod koniec roku, a dokładnie w środę 2 października. Czy będą widoczne z Polski? Z przykrością informujemy, że nie. Co nie znaczy, że nie macie szansy obserwować zjawiska na żywo! Wiemy również, kiedy dojdzie do zaćmienia Słońca widocznego w naszym kraju ,,gołym okiem".

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Jak oglądać zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024?

Zaćmienie Słońca w kwietniu nie będzie widoczne w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go w pewnym stopniu obserwować. W mediach społecznościowych znajdziemy z pewnością zarówno relacje na żywo, jak również bezpośrednio po zjawisku.

Gdzie zobaczyć zaćmienie ,,na własne oczy"? Północna Ameryka doświadczy przynajmniej częściowego zaćmienia Słońca. Pas całkowitego zaćmienia Słońca w kwietniu 2024 przetnie Północną Amerykę od zachodniego Meksyku do wschodniej Kanady.

Mapa pasa całkowitości zaćmienia w kwietniu 2024 roku dostępna jest poniżej:

Mapa pasa całkowitości zaćmienia w kwietniu 2024 roku

i

Autor: http://apod.pl/apod/ap230418.html Zdjęcie poglądowe

Zaćmienie Słońca - kiedy w Polsce?

Całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce nie będzie jeszcze widoczne przez bardzo wiele lat. Wiadomo, że dojdzie do niego dopiero... 7 października 2135 roku! Ale nie przejmujcie się zbytnio! Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie można oglądać 29 marca 2025 roku. Ujawnione są również daty kolejnych:

  • 12 sierpnia 2026 roku,
  • 2 sierpnia 2027 roku,
  • 26 stycznia 2028 roku,
  • 1 czerwca 2030 roku.

Obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce oglądać będzie można:

  • 13 lipca 2075 roku,
  • 23 lipca 2093 roku.

Tylko prawdziwy ekspert rozwiąże ten quiz. Sprawdź, jaką masz wiedzę o kosmosie

Pytanie 1 z 8
Jaka jest średnia odległość, która dzieli Ziemię od Słońca?
Źródło: Zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024. Jak i o której je oglądać? Wszystko, co trzeba wiedzieć!