Nowy rok

i

Autor: pixabay.com Nowy rok

Wolne za nowy rok 2022 - czy odbierzemy dzień wolnego za 1. stycznia?

2021-11-17 15:33

Czy przysługuje nam dzień wolnego za 1. stycznia 2022 roku? Nowy rok wypada w sobotę. Co na ten temat mówią przepisy kodeksu pracy? Wszystkiego na ten temat dowiecie się z naszego artykułu.

Czy jest wolne za nowy rok 2022? Takie pytanie bez wątpienia zadaje sobie wiele osób w Polsce. 1. stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak pierwszy dzień roku 2022. wypada w sobotę. Czy w związku z tym będzie nam przysługiwał dzień wolnego? A może nie możemy na to liczyć i nie odbierzemy świątecznej soboty? Warto znać odpowiedź na to pytanie jeszcze przed okresem noworocznym. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaplanować urlop. Sprawdźmy, co na temat odbierania wolnego za wypadające w sobotę święto wolne od pracy mówią przepisy zawarte w polskim kodeksie pracy.

Świąteczne dekorowanie Bydgoszczy. Trwa ubieranie wielkiej choinki

Czy jest wolne za 1.01.2022?

Artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy stwierdza: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że za sobotę, 1. stycznia 2022 odbieramy dzień wolnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że obowiązuje to osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę. W innych wypadkach będzie to zależne od woli pracodawcy. Kiedy zaś odbierzemy wolne za Nowy Rok 2022? Nie ma odgórnie ustalonej daty. Poszczególne zakłady pracy będą same wyznaczać dodatkowy dzień wolnego.

Źródło: Wolne za nowy rok 2022 - czy odbierzemy dzień wolnego za 1. stycznia?