Wojna w Ukrainie podniesie ceny w polskich sklepach. Jakie produkty podrożeją?

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustrujące

Wojna w Ukrainie podniesie ceny w polskich sklepach. Jakie produkty podrożeją?

2022-03-08 11:26

Wojna w Ukrainie będzie miała wpływ na ceny w polskich sklepach. Przez zbrojny konflikt za naszą wschodnią granicą wzrosną ceny podstawowych produktów takich jak oleje i tłuszcze, czy chociażby pieczywo. Co jeszcze podrożeje? Szczegóły poniżej.

Coraz więcej ekonomistów informuje, że wojna w Ukrainie będzie miała wpływ na ceny żywności w polskich sklepach. W wyniku wojny nie drożeją tylko ceny ropy, gazu czy węgla. Przykładowo, drożeją także ceny zbóż i roślin oleistych, wskutek czego wzrośnie cena chociażby pieczywa. Stanie się tak, ponieważ Ukraina odpowiada za sporą część światowego eksportu pszenicy (8,3 proc.), jęczmienia (11,8 proc.), kukurydzy (13,2 proc.), a także rzepaku (13,4 proc.). Za to Rosja ma między innymi udział w 19,3 proc. w światowym eksporcie pszenicy, i 17,3 proc. jęczmienia. Jednak to nie wszystko, bo wyższe ceny zbóż i roślin oleistych przełożą się na ceny innych produktów. Jakich?

CZYTAJ TAKŻE: Limity na podstawowe produkty. Rosjanie panicznie ruszyli na zakupy

Wojna w Ukrainie podniesie ceny w polskich sklepach. Jakie produkty podrożeją?

Wyższe ceny zbóż i roślin oleistych przełożą się także na wyższą cenę pasz dla zwierząt hodowlanych. Co z tym idzie, wzrosną ceny mięsa, jaj i produktów mlecznych. Dodatkowo, eksperci Credit Agricole Bank Polska przewidują także, że dalszy wzrost cen gazu spowoduje wzrost cen nawozów, co także podbije ceny zbóż i roślin oleistych.

Eksperci CABP: wzrośnie inflacja, rząd może zadziałać

Eksperci zakładają, że wprowadzona 1 lutego Tarcza Antyinflacyjna powinna pozostać do końca 2023 roku. Dopuszczają także wprowadzenie przez rząd cen regulowanych na niektóre produkty. Prognozują, że inflacja w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” zwiększy się w tym roku do aż 9,2 procent! W 2023 za to obniży się do 4,6 proc.

Czy warto pomagać? (Ukraina)
Źródło: Wojna w Ukrainie podniesie ceny w polskich sklepach. Jakie produkty podrożeją?