Wirus

i

Autor: Pixabay Wirus

Wirus Lassa jest w Europie. Nowa epidemia? Jakie są jego objawy?

2022-02-11 8:45

W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa nowe przypadki rzadkiego wirusa Lassa – podaje Sky News. Wirus, który najczęściej występuje w krajach Afryki Zachodniej, powoduje chorobę zwaną gorączką Lassa. Wirus Lass potrafi przenosić się z człowieka na człowieka. Jakie są objawy zakażenia wirusem Lassa?

Kolejne kraje znoszą lub łagodzą restrykcje związane z pandemią koronawirusa, a tymczasem władze Wielkiej Brytanii na oficjalnych stronach rządowych informują o pojawieniu się w Europie groźnego wirusa!

Wirus Lassa został zdiagnozowany u członków tej samej rodziny, która niedawno wróciła z kraju Afryki Zachodniej, gdzie choroba jest w tzw. fazie endemii, czyli pojawia się tam jako stałe występowanie zachorowań na określoną chorobę na danym obszarze w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na podobnym poziomie.

Szacuje się, że w Afryce Zachodniej każdego roku występuje od 100 tys. do 300 tys. przypadków zakażeń wirusem Lassa. Załapać go można przez kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego zanieczyszczonymi wydzielinami zakażonych szczurów. Około 80 proc. zakażonych nie wykazuje żadnych objawów, podczas gdy u pozostałych może występować gorączka. W ciężkich przypadkach może dochodzić do spuchnięcia twarzy, zmęczenia mięśni, zapalenia spojówek i krwawienia ze śluzówek.

Wykorzystał moment nieuwagi i ukradł portfel! Wszystko się nagrało
Źródło: Wirus Lassa jest w Europie. Nowa epidemia? Jakie są jego objawy?