Wakacje za granicą. Jakie ograniczenia obowiązują w najpopularniejszych kierunkach?

i

Autor: Pixaby

Wakacje za granicą. Jakie ograniczenia obowiązują w najpopularniejszych kierunkach?

2021-07-20 16:25

Wakacje za granicą 2021: na taką formę wypoczynku decyduje się spora część Polaków. Niestety wyjazd w dobie pandemii koronawirusa wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jakie obostrzenia obowiązują w najchętniej wybieranych kierunkach przez Polaków? Sprawdźcie w naszym materiale.

Wakacje za granicą 2021. Jakie obostrzenia obowiązują Polaków?

Na tę chwilę czekali wszyscy. Lato, słoneczna i ciepła pogoda, no i oczywiście urlop. Tych, których nie przekonują wyjazdy nad Bałyk czy na Mazury wybrali wakacje za granicą. Niestety sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest bardzo dynamiczna. W poszczególnych krajach cały czas zmieniają się ograniczenia w podróżowaniu. Wakacje za granicą łączą się z koniecznością przestawienia zaświadczenia potwierdzającego szczepienie przeciwko COVID-19 lub negatywnego testu na obecność koronawirusa.

A jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach, które są bardzo chętnie wybierane przez Polaków?

Raport z anteny 20.07, godz.10

Wakacje w Grecji 2021. Jakie obostrzenia?

Do Grecji turyści z Polski mogą wjechać, przedstawiając negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa (sprzed maksymalnie 48 godz.) lub badania PCR (nie starszego niż sprzed 72 godz.). Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o ukończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (od ostatniej dawki muszą minąć dwa tygodnie) albo dokument potwierdzający przejście infekcji (pozytywny wynik testu wykonanego od 30 do 180 dni przed podróżą). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia. Przybywający do Grecji mogą być poddawani wyrywkowym badaniom na obecność SARS-CoV-2. Wszyscy podróżni, niezależnie od wieku, muszą wypełnić dostępny online formularz lokalizacyjny. Należy to zrobić najpóźniej do północy (czasu greckiego, godz. 23 w Polsce) dnia poprzedzającego przekroczenie granicy. Po uzupełnieniu formularza turyści otrzymają pocztą elektroniczną kod QR, który należy okazać na granicy.

W Grecji wstęp np. do restauracji, barów czy kin, jest możliwy tylko za okazaniem zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, nie starszego niż sprzed trzech dni. Certyfikaty sanitarne muszą też przedstawiać pasażerowie promów i samolotów. Dodatkowo na wyspie Mikonos od 26 lipca obowiązywać będzie godzina policyjna (od 1 do 6 rano). W barach i restauracjach nie można odtwarzać muzyki.

Wakacje w Chorwacji 2021. Jakie obowiązują ograniczenia?

Jadąc do Chorwacji z Polski, trzeba przedstawić negatywny wynik testu antygenowego (wykonanego do 48 godz. przed wjazdem) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) albo świadectwo szczepień bądź pozytywny wynik testu udowadniający przejście zakażenia w poprzedzającym wizytę półroczu. Do kraju mogą również wjechać osoby, które przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki (musiało to nastąpić na 22 do 42 dni przed wjazdem w przypadku preparatów Pfizera i Moderny lub na 22 do 84 dni, gdy szczepiliśmy się substancją AstraZeneca). Bez żadnych dokumentów sanitarnych granicę mogą przekroczyć dzieci poniżej 12 lat. Przy wjeździe należy wypełnić formularz lokalizacyjny, by skrócić tę procedurę można go wcześniej wypełnić online.

W Chorwacji obowiązkowe jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych i środkach transportu zbiorowego. Spotkania powyżej 100 osób nie mogą się odbywać bez oficjalnej zgody służb.

Wakacje we Włoszech 2021. Jakie ograniczenia?

Do Włoch urlopowicze z Polski mogą wjechać, okazując negatywny wynik testu antygenowego lub PCR (wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy). Zamiast niego można się wylegitymować certyfikatem potwierdzającym szczepienie (muszą minąć dwa tygodnie od ostatniej dawki) lub przejście infekcji (w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Te wymagania nie dotyczą dzieci poniżej 6. roku życia. Wjazd do Włoch trzeba też zarejestrować na internetowej platformie.

Wakacje w Hiszpanii 2021. Jakie obostrzenia?

Wybierając się do Hiszpanii, polscy turyści nie muszą okazywać żadnych certyfikatów sanitarnych. Przed podróżą trzeba jednak wypełnić w internecie formularz, po wykonaniu tej czynności otrzymamy kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przylocie do Hiszpanii.

W Hiszpanii sytuacja się pogarsza, więc w dwóch regionach wprowadzono godzinę policyjną. W Walencji trwa ona od 1 do 6. W Katalonii zakazana jest wszelka działalność gastronomiczna, rozrywkowa i usługowa po godzinie 0:30. Ograniczono też liczbę uczestników spotkań do 10 osób. Nie wolno jeść i pić na ulicach. W Hiszpanii obowiązkowe są maseczki w zamkniętych pomieszczeniach i środkach transportu.

Wakacje w Bułgarii 2021. Jakie obostrzenia w Bułgarii?

Podróżując do Bułgarii z Polski, należy udowodnić negatywny wynik testu (badanie antygenowe sprzed maksymalnie 48 godz. lub test PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem), przyjęcie szczepionki lub przechorowanie Covid-19. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 lat.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?

Wakacje w Portugalii 2021. Jakie ograniczenia?

Lecąc do Portugalii, polscy turyści muszą przedstawić negatywny wynik badania antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.) lub PCR (wykonanego w przeciągu 72 godz. przed przybyciem). Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które posiadają Unijny Certyfikat Covid potwierdzający zaszczepienie lub przejście infekcji. Nie dotyczy do dzieci poniżej 12. roku życia. Wszyscy pasażerowie lecący do Portugalii muszą również wypełnić przed podróżą dostępny online formularz lokalizacyjny.

W Portugalii do wnętrza restauracji mogą wejść tylko osoby z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, mające negatywny test lub przeszły niedawno chorobę. Ograniczenia obowiązują tylko niektóre regiony - najbardziej dotknięte pandemią, w tym Lizbonę. Certyfikat na terenie całego kraju jest niezbędny, by uzyskać nocleg w hotelu. Przywrócono też limit osób w restauracjach. W niektórych regionach obowiązuje godzina policyjna.

Wakacje Cypr 2021. Jakie obowiązują ograniczenia?

Udając się na Cypr, turyści z Polski nie muszą okazywać zaświadczeń zdrowotnych, są jednak zobowiązani do wypełnienia (w przeciągu 48 godz. przed wylotem) internetowego formularza lokalizacyjnego.

Wakacje Malta 2021. Jakie obostrzenia na Malcie?

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat Covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

Wakacje we Francji 2021. Jakie obostrzenia?

Do Francji podróżni z Polski mogą wjechać, okazując świadectwo przejścia pełnych szczepień przeciwko Covid-19 (muszą minąć co najmniej dwa tygodnie od ostatniego zastrzyku dwudawkową szczepionką albo cztery tygodnie od przyjęcia jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson). Zamiast tego certyfikatu można też okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego przeprowadzonego w przeciągu 72 godz. przed kontrolą. Dzieci poniżej 11 lat nie potrzebują żadnych zaświadczeń. Wszyscy przekraczający francuską granicę muszą ponadto wypełnić deklarację o stanie zdrowia.

We Francji od 21 lipca konieczne jest zaświadczenie o szczepieniu jest jeśli chcemy wejść do placówek kultury i rozrywki - gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia musimy go posiadać również przy wizycie w restauracji, placówkach handlowych oraz służb zdrowia.

Wakacje w Turcji 2021. Jakie obostrzenia?

Od urlopowiczów z Polski udających się do Turcji wymaga się przedstawienia negatywnego wyniku badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję. Przed lotem do Turcji należy także wypełnić cyfrowy formularz podróży (trzeba to uczynić w przeciągu 72 godz. przed wylotem) oraz papierowy formularz lokalizacyjny.

Do Rumunii, Czarnogóry, Albanii i Macedonii Północnej turyści z Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych.

Źródło: Wakacje za granicą. Jakie ograniczenia obowiązują w najpopularniejszych kierunkach?