Uwaga na podejrzany SMS! Chodzi o wiadomość ws. kwarantanny

i

Autor: Facebook/CERT Polska Uwaga na podejrzany SMS! Chodzi o wiadomość ws. kwarantanny

Uwaga na kolejne oszustwo! Chodzi o SMS ws. kwarantanny

2021-09-23 20:47

W ostatnich dniach informowaliśmy o oszustwie na zdalny pulpit czy loterię szczepionkową. Pojawił się nowy sposób! Oszuści rozsyłają wiadomości SMS z informacją o kwarantannie. Jak nie dać się oszukać? Co zrobić, gdy kliknąłeś w link?

Kolejna próba oszustwa! Pojawiają się zgłoszenia o podejrzanych wiadomościach SMS informujących o kwarantannie. Otrzymują je głównie właściciele telefonów z systemem android, ale także IOS.

- Uwaga! Właśnie rozpoczęła się zmasowana kampania SMS-owa celująca w użytkowników telefonów z systemem Android!Na losowe numery telefonów masowo rozsyłane są wiadomości SMS. Informują one o rzekomym skierowaniu na kwarantannę albo zgubionych dokumentach - ostrzega CERT Polska.

Czytaj także: Oszustwo na ZDALNY PULPIT - ostrzegamy przed nową metodą złodziei! [NAGRANIE]

- W treści wiadomości znajduje się link do strony, która próbuje nakłonić nas do aktualizacji aplikacji Flash Player. W rzeczywistości zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. W przypadku instalacji trojana atakujący uzyskają dostęp do wrażliwych danych z Waszego telefonu, m.in. danych uwierzytelniających do bankowości mobilnej. Zwracamy uwagę, że w przypadku tej kampanii samo kliknięcie w link z wiadomości bez pobrania i zainstalowania aplikacji nie stanowi dla Waszych telefonów zagrożenia - dodają eksperci.

Wcześniej informowaliśmy o podobnych oszustwach, m.in. na zdalny pulpit. Oszuści wysyłali też fałszywe wiadomości SMS informujące o wygranej w loterii narodowej. Każde takie działanie może być próbą wyłudzenia naszych danych bądź pieniędzy, dlatego wszystkie podejrzane działania należy zgłaszać policji!

QUIZ. Slang młodzieżowy 2021. Poprawnie odpowiesz na te srogie pytania? Krzyknij essa

Pytanie 1 z 15
Na początek coś, z perspektywy czasu, prostego. Kim jest "boomer"?
Policyjny dron wypatrzył pod Warszawą trzy plantacje marihuany
Źródło: Uwaga na kolejne oszustwo! Chodzi o SMS ws. kwarantanny