Plastikowe butelki

i

Autor: pixabay.com Plastikowe butelki

TURNIEJ ŁOWIENIA PLASTIKU - za sieci pełne śmieci dostali więcej, niż za ryby!

2021-07-27 11:08

Zanieczyszczenie mórz i oceanów to problem, który dotyczy całego Świata. Do wody trafiają setki ton plastikowych śmieci, które zagrażają ekosystemowi. Pewna znana firma postanowiła promować dbanie o czystość wód w niecodzienny sposób - zorganizowała turniej łowienia plastiku! Więcej na ten temat w naszym artykule.

Turniej Łowienia Plastiku - niedawno zorganizowano pierwszą tego typu imprezę! Jej ideą było promowanie dbania o czystość mórz i oceanów, a także zwrócenie uwagi na problem gigantycznego zanieczyszczenia wód, który dotyczy całego Świata. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych, każdego roku ponad 13 milionów ton śmieci z tworzyw sztucznych trafia do oceanów i mórz. Cierpi na tym przede wszystkim ekosystem, ale przekłada się to też na życie ludzi. Przez zanieczyszczenie w wielu regionach zmniejszają się populacje ryb, których odławianie jest źródłem utrzymania rybaków. Nie przypadkowo wybrano więc miejsce organizacji turnieju w łowieniu plastiku. Odbył się on na wodach nieopodal Mazatlán w Meksyku. Kraj ten od lat boryka się bowiem z problemem śmieci.

Spytkowice – bocian bandyta niszczy auta pracownikom urzędu gminy

Zwycięzca wyłowił niemal 370 kg plastiku!

Konkurs zorganizowała marka piwa Corona, która od lat angażuje się w działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i usprawnienia recyklingu. We współpracy z agencją We Believers zorganizowała w Meksyku turniej, w którym udział wzięło 80 rybaków. Zadanie było proste - wyłowić jak najwięcej plastiku i przetransportować go do Mazatlán. Rywalizacja była warta wysiłków. Przewidziano bowiem nagrodę główną w wysokości 14 800 pesos - to tyle, ile może zarobić meksykański rybak w ciągu miesiąca regularnych połowów. Suma trafiła do mężczyzny, któremu udało się wyłowić z oceanu niemal 370 kg plastikowych śmieci.

Rybacy dostali więcej, niż za pełne sieci ryb

Pozostali uczestnicy turnieju nie byli jednak stratni. Organizatorzy zawarli umowę z największą krajową firmą zajmującą się recyklingiem. Zgodziła się ona zrekompensować koszty udziału sumą wyższą, niż rybacy uzyskaliby z połowów. Dodatkowo każdy dostał medal, bony kompensacyjne na benzynę oraz przybory do czyszczenia łodzi wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Źródło: TURNIEJ ŁOWIENIA PLASTIKU - za sieci pełne śmieci dostali więcej, niż za ryby!