pogoda

i

Autor: Canva

Prognoza pogody

To będzie extremelnie gorące lato. Upały to jednak nie wszystko

2024-04-08 11:20

Lato trwające kilka miesięcy? Choć dla wielu może być to świetna wiadomość, to okazuje się, że nie do końca mamy se z czego cieszyć. Eksperci zwracają uwagę na zmieniający się klimat i wyzwania, z jakimi będziemy się mierzyć. Pogoda na czerwiec, lipiec i sierpień jasno wskazuje, że czekają nas afrykańskie upały i bomby ciepła.

Tegoroczna wiosna zaskoczyła nas wysokimi temperaturami, słonecznymi dniami i przyjemną aurą. Wiele mówi się nawet na temat tego, że tak naprawdę ta pora roku trwała jedynie kilka dni, ponieważ niemal od razu po zimie przyszło do nas lato. Rok 2024 jest dla nas rekordowy pod względem temperatur i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie. Przynajmniej do sierpnia. Prognoza pogody na lato 2024 zapowiada rekordowe temperatury na wielu obszarach świata. Choć gorące dni mogą przynosić radość i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, warto pamiętać, że upały wiążą się także z pewnymi wyzwaniami. W miarę jak temperatury wzrastają, istnieje ryzyko przegrzania organizmu, odwodnienia oraz innych problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym nasłonecznieniem.

Horoskop na 2024 dla wszystkich znaków zodiaku. Te trzy znaki będą miały wyjątkowy rok

Prognoza pogody - lato 2024

Ekstremalnie gorące i suche lato 2024 to coś, na co powinniśmy przygotować się już teraz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w czerwcu zarówno średnia temperatura, jak i średnia suma opadów będą prawdopodobnie zawierać się powyżej normy wieloletniej. Jak wynika z zapowiedzi, początek lata będzie bardzo gorący i mokry. W lipcu w prawie całej Polsce średnia miesięczna temperatura powinna uplasować się powyżej normy wieloletniej. Jednak w późniejszych tygodniach suma opadów ma być naprawdę niska, co spowodować może susze, pożary oraz zagrożenie życia dla wielu zwierząt.

Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda tu i teraz jest coraz bardziej niebezpieczna. (...) Zmiana klimatu powoduje, że zwrotnikowe powietrze znad Sahary częściej wędruje do Europy, ogrzewając ją - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski

Lato 2024 - pogoda

W lutym i marcu pobite zostały jednostkowe rekordy temperatur. W tych miesiącach zaskoczyły nas bardzo wysokie, jak na ten czas, wartości na termometrach. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że upały mogą pojawić się już w maju. Prognoza pogody na lato 2024 zapowiada, że będzie więcej cieplejszych dni niż rok temu.

Źródło: To będzie ekstremalnie gorące lato. Upały to jednak nie wszystko