Fotel ginekologiczny

i

Autor: pixabay.com Fotel ginekologiczny

Ten kraj da Polkom DOSTĘP DO ABORCJI - to reakcja na ograniczanie praw kobiet

2021-11-24 11:36

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące aborcji i sprawa śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny są szeroko dyskutowane w całej Eruopie. Jeden z krajów postanowił dać mieszkankom naszego kraju dostęp do bezpiecznych zabiegów przerywania ciąży. Szczegóły poznacie w artykule.

Legalna aborcja w Polsce stała się praktycznie niemożliwa po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Decyzje TK doprowadziły do zaostrzenia prawa aborcyjnego w naszym Kraju. Wywołało to wówczas falę protestów. Kolejne wielkie manifestacje zaczęły być organizowane niemal równo rok później. Tym razem miały one związek ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła w szpitalu, do którego trafiła będąc w 22. tygodniu ciąży. Stwierdzono groźny dla życia stan bezwodzia w macicy. Zwlekano jednak z wykonaniem zabiegu aborcji, czekając na obumarcie płodu. Przyczyną najprawdopodobniej były obawy lekarzy przed konsekwencjami prawnymi. Ostatecznie 30-latka doznała wstrząsu septycznego, na skutek którego zmarła. Ogromna część opinii publicznej uznała, że Izabela była pierwszą ofiarą zaostrzenia prawa aborcyjnego. W całym kraju odbywały się pikiety pod hasłem Ani Jednej Więcej. Podczas gdy w Polsce podejmuje się kroki dla ustanowienie jeszcze surowszego prawa, jeden z europejskich krajów postanowił refundować zabieg dla Polek chcących dokonać aborcji.

Zabił człowieka i uciekł do lasu

Holandia zrefunduje aborcje Polkom

Na wydarzenia w Polsce zareagowała niższa izba parlamentu Holandii, która podjęła decyzję o finansowaniu zabiegów aborcji Polkom i obywatelkom krajów europejskich, w których dochodzi do ograniczania praw kobiet. Poinformowała o tym Gazeta Wyborcza, której dziennikarze rozmawiali też ze Sjoerdem Sjoerdsma z holenderskiej partii Demokraci 66. Polityk przyznał, że decyzje prawne podejmowane w Polsce są czymś sprzecznym z wartościami wyznawanymi przez Holendrów. Zapewnił, że Polki będą mogły bezpiecznie przeprowadzić aborcję w Holandii bez względu na swój status materialny - wszystkie koszty zabiegu pokryje państwo.

Sonda
Studia - wolisz zajęcia zdalne czy stacjonarne?

Na ten cel przeznaczone będą pieniądze z Funduszu Praw Człowieka, którym zarządza holenderskie MSZ. Do tej pory z tych pieniędzy wspierano działania na rzecz praw człowieka i obrony demokracji poza Unią. Po ostatnich wydarzeniach w Polsce i coraz częstszych przypadkach łamania wolności obywatelskich w krajach Europy uznano, że fundusze należy wykorzystywać także na terenie UE. Oprócz refundacji aborcji dla Polek i mieszkanek innych krajów z utrudnionym dostępem do zabiegu, pieniądze będą też przeznaczane na wsparcie środowisk LGBT+ w Europie.

Źródło: Ten kraj da Polkom DOSTĘP DO ABORCJI - to reakcja na ograniczanie praw kobiet