TE produkty są dużo mniejsze, a kosztują tyle samo! Downsizing zbiera żniwa [GALERIA]

2023-02-08 12:29

Niby niepozorna zmiana, której nie zauważy przeciętny Kowalski, ale przy masowej produkcji - może przyczynić się do niewyobrażalnie dużych oszczędności producenta. W dobie inflacji zaczyna królować w polskich supermarketach. O czym mowa? O zjawisku downsizingu, czyli produkcji tego samego artykułu przy jednoczesnym obniżeniu jego zawartości, a sprzedawaniu go w takiej samej cenie.

Co to jest downsizing?

Downsizing czy shrinkflation to pojęcia pochodzące z języka angielskiego. Pierwsze z nich oznacza zmniejszenie, a drugie jest połączeniem czasownika shrink (kurczyć się) i rzeczownika inflation (inflacja). Polega to na zmniejszeniu opakowań przez producentów. W praktyce oznacza to np. zmniejszenie gramatury masła z dotychczasowej na mniejszą. Dokładna waga jest napisana na opakowaniu - jednak cena jest taka sama, jak wcześniej. A czasem, w dobie aktualnie galopującej inflacji - zdecydowanie wyższa.

Ten producencki zabieg na pierwszy rzut oka może wydawać się całkiem sprytny, bowiem na pierwszy rzut oka trudno zauważyć mało znaczącą różnicę w pojemności artykułu. Jednak konsumenci zaczęli już ją dostrzegać. Produktów, które dotknęło zjawisko downsizingu jest naprawdę sporo. Sprawdźcie w galerii poniżej te najbardziej popularne.

Świętokrzyskie. Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie do bankomatu w Zagnańsku
Źródło: TE produkty są dużo mniejsze, a kosztują tyle samo! Downsizing zbiera żniwa [GALERIA]